Ponad 180 osób poleci na obchody rocznicy katastrofy do Smoleńska

Polska
Ponad 180 osób poleci na obchody rocznicy katastrofy do Smoleńska
Polsat News

Oficjalna delegacja z Anna Marią Anders na czele, członkowie rodzin ofiar i duchowni, polecą w niedzielę na miejsce katastrofy smoleńskiej, by uczcić jej 6. rocznicę - podała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wcześniej oddadzą oni hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Wyjazd jest związany z przypadającą w niedzielę 6. rocznicą katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Członkowie delegacji pragną także uczcić 76. rocznicę zbrodni katyńskiej.


Jak poinformował sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, delegacja łącznie ma liczyć ponad 180 osób. W jej skład ma wejść ok. 60 członków rodzin katyńskich, ok. 30 osób z rodzin smoleńskich, kilkunastu oficjeli m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.


Osobno ma polecieć również wojskowa Casa z asystą wojskową, która zapewni uroczystościom oprawę ceremoniału wojskowego.


76. rocznica zbrodni katyńskiej


Wylot samolotu z Warszawy do Witebska zaplanowano na wczesny ranek. Na miejscu członków delegacji mają powitać ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, którzy będą później uczestniczyli w uroczystościach. Delegacja przejedzie następnie autokarami do Katynia. Tamtejsze uroczystości rozpoczną się wczesnym popołudniem na rosyjskim cmentarzu będącym częścią Memoriału Katyńskiego. Tam będzie miała miejsce modlitwa prawosławna, złożenie wieńców i zapalenie zniczy.


Później zaplanowano uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. W jej ramach odbędzie się msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza, modlitwa ekumeniczna, przemówienie prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabelli Sariusz-Skąpskiej oraz ceremonia złożenia wieńców od Rodzin Katyńskich i od Rzeczpospolitej Polskiej.


- Oczywiście będzie też możliwość indywidualnego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Na zakończenie tej części zaplanowano krótką wizytę w muzeum Kompleksu Memorialnego "Katyń" - powiedział Kunert.


6. rocznica katastrofy smoleńskiej


Następnie delegacja przejedzie autokarami do Smoleńska. Na miejscu katastrofy zaplanowano przemówienie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anny Marii Anders, przewodniczącej delegacji państwowej.


- Później będzie miała miejsce modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców od członków rodzin smoleńskich i od narodu oraz zapalenie zniczy. Delegacja wróci do Polski późnym wieczorem - dodał sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która organizuje uroczystości.


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie