Naukowcy pracują nad tabletką, która wydłuży nasze życie o dekadę

Technologie
Naukowcy pracują nad tabletką, która wydłuży nasze życie o dekadę
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Clare Bell/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Specyfik "wyłącza" cząstki białkowe, które odpowiadają za proces starzenia. Dzięki takiej terapii ludzie mogą żyć nawet o 10 lat dłużej.

Białko odpowiedzialne według naukowców za skracanie naszego życia nazywa się GSK-3. Wykluczenie jego wpływu na organizm człowieka może wydłużyć nasze życie.

 

Autorzy projektu wyobrażają sobie, że odpowiednia kuracja dla człowieka mogłaby być dostarczana w formie łatwej do połknięcia tabletki.

 

Głównym celem wcale nie jest dłuższe życie

 

Pierwsze testy przeprowadzone na muszkach owocowych, w których organizmach również znajduje się białko GSK-3, wypadły obiecująco - ich życie wydłużyło się o 16 proc. Do zmian doszło dzięki zastosowaniu litu - pierwiastek do tej pory wykorzystywany głównie do leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej ma hamować działanie GSK-3.

 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki wiedzy o nowych właściwościach litu ludzkość będzie nie tylko dłużej żyła, ale i potrafiła skuteczniej walczyć z chorobami postępującymi z wiekiem. Dr Jorge Ivan Castillo-Quan ze Szkoły Medycznej Harvarda, główny autor badań, wymienił wśród tych schorzeń m.in. Alzheimera, Parkinsona, cukrzycę i dolegliwości związane z nowotworami. Dodał, że walka z tymi chorobami poprzez zahamowanie procesu starzenia człowieka może być nawet istotniejsza, niż wydłużanie życia samo w sobie.

 

- Jest wiele kontrowersji dotyczących wydłużenia życia. Ale chodzi także o wydłużenie okresu, w którym cieszymy się zdrowiem. Gdyby ten lek mógł przesunąć początek choroby Alzheimera z wieku 75 lat do 90 lat, byłoby bardzo dobrze. Nie chcemy żyć 110 czy 120 lat, ale chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem - dodał.

 

Na cudowną tabletkę jeszcze poczekamy

 

Naukowiec chłodzi także rozgrzane głowy - po muszkach naukowcy planują testy na myszach. Do badań na ludziach jeszcze daleka droga. Lek gotowy do sprzedaży - jeśli kiedykolwiek powstanie - na pewno nie pojawi się w ciągu najbliższych 10 lat.

 

Wyniki badań, w których brały również udział niemiecki Instytut Maxa Plancka o Biologii Starzenia się i Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, zostały opublikowane w piśmie naukowym "Cell Reports".

 

The Independent, Cell Reports

pr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie