Kradzieży pieniędzy i haseł boją się najbardziej polscy internauci

Technologie
Kradzieży pieniędzy i haseł boją się najbardziej polscy internauci
Flickr/elhombredenegro/CC BY 2.0

Włamanie do konta bankowego, ujawnienie numeru karty kredytowej, przejęcie loginów i haseł - to dla internautów najbardziej ryzykowne obszary związane z korzystaniem z sieci. Mniej martwi ich ewentualne śledzenie aktywności w internecie przez służby państwowe - tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Ponad trzy czwarte osób korzystających z internetu uważa włamanie do serwisu bankowego i kradzież pieniędzy z ich konta za najbardziej groźną i niepokojącą sytuację związaną z korzystaniem z sieci. Podobny odsetek badanych jest zaniepokojonych możliwością przejęcia ich loginów i haseł przez hakerów.


Około dwóch trzecich za groźne uważa oszustwa podczas transakcji internetowych i kradzieże prywatnych danych z ich komputerów. Potencjalnym wglądem w ich prywatne treści przez państwowe służby zaniepokojonych jest prawie połowa ankietowanych.

 

badanie1

Strach o hasła i konta

 

Jednocześnie jeśli chodzi o potencjalne ujawnienie danych to największa obawa dotyczy loginów, haseł, numerów rachunków bankowych i kart kredytowych oraz zawartości kont i historii operacji finansowych. Tego obawia trzy czwarte internautów. Ujawnienia treści prywatnych maili boi się jedna trzecia pytanych, a służbowych - jedna czwarta.   

 

badanie2

 

- Świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci jest wysoka wśród polskich internautów. Obawiamy się głównie o bezpieczeństwo związane z naszymi finansami. W porównaniu do obaw o ujawnienie danych logowania do serwisów transakcyjnych i bankowych - stosunkowo niewielką wagę przywiązujemy do swojej prywatności związanej z aktywnością w mediach społecznościowych, jak również mającej związek z naszymi upodobaniami zakupowymi. Pod tym pod tym względem jesteśmy podobni do internautów z innych krajów Zachodu - skomentował te wyniki Piotr Czyżewski z ARC Rynek i Opinia.

 

polsatnews.pl, infografika: ARC Rynek i Opinia

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie