Gowin: będą ułatwienia w kredytach dla studentów

Polska
Gowin: będą ułatwienia w kredytach dla studentów
Polsat News

Wprowadzenie ułatwień w przyznawaniu kredytów zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Chce też zniesienia limitów w przyjmowaniu na drugi kierunek studiów. Debata z ministrem otworzyła XXII Krajową Konferencję organizowaną corocznie przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Szef resortu nauki wyjaśnił, że rozporządzenie ws. kredytów studenckich będzie gotowe w poniedziałek i trafi do konsultacji społecznych. - Mam nadzieję, że te nowe rozwiązania pomogą wielu studentom w pokonaniu barier, które czasami utrudniają im dostęp do wyższego wykształcenia - ocenił.

 

- Po pierwsze: kredyty będą przyznawane szybciej o trzy miesiące - to jest istotna korekta. Wprowadzimy możliwość przyjmowania wniosków już w wakacje, bezpośrednio po maturze - to był duży problem dla części chętnych na studia z mniej zamożnych rodzin, że musieli najpierw zainwestować, a dopiero potem dostawali te kredyty niejako wstecz - tłumaczył wicepremier.

 

Z innych spraw istotnych dla studentów spraw Gowin zapowiedział m.in. usunięcie przepisów wprowadzających możliwość ustalenia limitów w przyjmowaniu na drugi kierunek studiów. - Pod tym względem postulat parlamentu studenckiego będzie w pełni wprowadzony w życie. Likwidujemy też zbędne oświadczenia przy przenoszeniu między kierunkami studiów - dodał.

 

Lista flagowych uczelni w Polsce

 

Studenci dopytywali też ministra o pomysł wyłonienia tzw. uczelni flagowych, czyli najlepszych, które jednocześnie będą mogły liczyć na uprzywilejowane finansowanie. Mniejsze ośrodki akademickie obawiają się, że będą traktowane jako placówki drugiej kategorii i znikną z naukowej mapy Polski.

 

- Chyba jest nam wszystkim głupio, kiedy patrzymy na ranking szanghajski albo na niedawno opublikowany ranking uczelni europejskich, gdzie w pierwszej - nie setce, ale w pierwszej dwusetce - nie ma żadnej polskiej uczelni - powiedział Gowin.

 

Jego zdaniem wokół pojęcia uczelni flagowych narosło wiele nieporozumień. - Jest np. lęk, że wyłonienie tych uczelni odbędzie się kosztem innych, pozostałych uczelni. Przestańmy jednak na razie myśleć o racjach partykularnych i spójrzmy na ten problem z lotu ptaka. Czy naprawdę Polski nie stać na to, żeby nasze najlepsze uczelnie były wyżej niż w czwartej setce najlepszych uczelni świata? - mówił wicepremier.

 

Według ministra niewykluczone jest, że flagowe uczelnie będą musiały zmierzyć się ze zmianą sposobu zarządzania np. na model menedżerski. - Innym warunkiem może być np. pełna transparentność, że wyniki egzaminów, ale także treść zadań egzaminacyjnych będzie podawana do publicznej wiadomości, żeby każdy mógł zweryfikować, jaki jest poziom wymagań - zaproponował.

 

- Mamy potencjał, żeby kilka najlepszych polskich uczelni zaczęło piąć się w górę i żeby za 10-15 lat któraś z nich pojawiła się w pierwszej setce światowych rankingów. Żeby osiągnąć ten cel, to musi być wyłoniona grupa uczelni, które są traktowane na innych zasadach - inaczej i lepiej finansowane – dodał Jarosław Gowin. Przyznał, że proces wyłonienia uczelni flagowych trzeba rozłożyć na lata.
 
Do Jastrzębiej Góry na Krajową Konferencję PSRP przyjechało prawie 500 studentów z ponad 100 uczelni wyższych.

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie