Amerykański niszczyciel USS Donald Cook wpłynął do Gdyni

Polska
Amerykański niszczyciel USS Donald Cook wpłynął do Gdyni
Flickr/Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/CC BY-ND 2.0

- Obecność USS Donald Cook na Morzu Bałtyckim ma zademonstrować zaangażowanie amerykańskiej marynarki wojennej w podnoszenie wspólnych zdolności operacyjnych na morzu i bezpieczeństwa NATO w ramach operacji Atlantic Resolve - powiedział attaché morski ambasady USA kmdr por. Thomas H. Kierstead.

- To rutynowa wizyta, jej celem wzmocnienie relacji między Polską a USA w zakresie obrony Europy Środkowej i Wschodniej - Thomas H. Kierstead.


Po zacumowaniu przy nabrzeżu okręt będzie udostępniony do zwiedzania dla dziennikarzy.


USS Donald Cook jest wyposażony w nowoczesny system zarządzania walką Aegis, którego podstawowym zadaniem jest obrona przed samolotami wroga i pociskami rakietowymi. Okręt jest zdolny do prowadzenia wielu misji i jest także skuteczny w walce z innymi niszczycielami, okrętami podwodnymi oraz obiektami na lądzie.


Na pokładzie USS Donald Cook znajdują się dwie wyrzutnie rakietowe MK 41, rakiety typu ASROC i rakiety manewrujące Tomahawk.


Jego portem macierzystym jest baza Norfolk w Wirginii (USA), a na co dzień okręt stacjonuje w bazie Rota na południu Hiszpanii. Jest jednym z czterech okrętów wysuniętych sił morskich (Forward Deployed Naval Force - FDNF), których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie