Związki zawodowe i pracodawcy za stawką godzinową w wys. 12 zł

Biznes
Związki zawodowe i pracodawcy za stawką godzinową w wys. 12 zł
Polsat News

Rada Dialogu Społecznego zaopiniowała w czwartek rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu godzinowym 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Za uchwałą głosowali jednogłośnie członkowie strony społecznej rady, czyli przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców. Nowa stawka miałaby obowiązywać od 1 września.

Henryk Nakonieczny z NSZZ "Solidarność", który prowadził zespół rady zajmujący się tą sprawą, wyjaśnił, że stawka już w 2017 r. mogłaby zostać zwaloryzowana, ponieważ w projekcie ustawy zapisano coroczny jej wzrost, zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taki wskaźnik wzrostu jest co roku negocjowany w Radzie.

 

Podkreślił, że uzgodnienie stanowisk co do opinii trwało jeszcze w środę do późnego wieczora. - Żadna ze stron do końca nie jest zadowolona z tej uchwały, ale na tym polega kompromis - powiedział rady, szef "S" Piotr Duda.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska dziękowała "za ten historyczny kompromis w bardzo ważnej i trudnej sprawie". Podkreśliła, że propozycja, by stawka wynagrodzenia 12 zł za godzinę była już w 2017 r. zwaloryzowana, jest do przyjęcia.

 

Wejdzie w dwóch turach

 

Rząd, po przedstawieniu w styczniu pierwszego projektu zakładającego minimalną płacę godzinową na umowie-zleceniu w wysokości 12 zł i uzyskaniu krytycznych opinii, przygotował nowy projekt.

 

Zgodnie z marcową wersją ustawa miałaby wejść w życie 1 września, a obowiązek zapewnienia minimalnej płacy najpóźniej z początkiem 2017 r. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu minimalne wynagrodzenie znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

 

Tylko umowy zlecenia i samozatrudnieni

 

Stawka godzinowa w wys. 12 zł zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia.

 

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

 

Projekt zawiera też nowe uprawnienia i rozszerzenie możliwości kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja będzie kontrolowała m.in., czy wykonujący pracę ma potwierdzone ustalenia umowy na piśmie przed jej rozpoczęciem.

 

PAP

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie