W Danii zatrzymano cztery osoby podejrzewane o powiązania z dżihadystami

Świat
W Danii zatrzymano cztery osoby podejrzewane o powiązania z dżihadystami
politi.dk

Duńska policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu czterech osób podejrzewanych o współpracę z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Aresztowani mieli "dopuszczać się przemocy" podczas swojego pobytu w ogarniętej wojną Syrii.

W ramach działań operacyjnych policjanci dokonali przeszukań, w wyniku których znaleziono też broń i amunicję. Zatrzymania miały miejsce w Kopenhadze i na przedmieściach stolicy Danii.

 

"Aresztowania przeprowadzono w związku z działaniami wymierzonymi w osoby powiązane z grupami terrorystycznych na ogarniętych wojną obszarach Syrii i północnego Iraku" - poinformowała policja w oświadczeniu.

 

Służby bezpieczeństwa nie ujawniły szczegółów dotyczących personaliów zatrzymanych. Podano jedynie, że operację przeprowadzono w ramach "bliskiej współpracy" stołecznej policji i służb wywiadowczych.

 

Służby specjalne Danii szacują, że ponad 125 obywateli kraju znalazło się w szeregach IS, aby walczyć w Syrii i Iraku. Wywiad przyznaje, że mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 

Islamistka chciała wysadzić dwie szkoły

 

W marcu o planowanie ataku terrorystycznego na dwie szkoły w Kopenhadze, w tym żydowską, oskarżono 16-letnią Dunkę. Aresztowano również jej 24-letniego przyjaciela, który - według mediów - walczył swego czasu w Syrii. Duński wywiad informował wtedy, że pomimo tych aresztowań nie planuje się podwyższenia alertu w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

 

W lutym 2015 roku ogłoszono w Danii stan "poważnego" zagrożenia bezpieczeństwa w związku z zamachem na kawiarnię w Kopenhadze i synagogę. Sprawca, Duńczyk palestyńskiego pochodzenia, zabił dwie osoby, a pięć ranił.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie