Upadek legendy. Bob Hewitt wyrzucony z tenisowej galerii sław

Sport
Upadek legendy. Bob Hewitt wyrzucony z tenisowej galerii sław
Flickr/Brian Harrington Spier

Bob Hewitt został usunięty z Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław (ITHOF) w związku z uprawomocnieniem wyroku skazującego go na sześć lat więzienia za przestępstwa seksualne. To pierwszy taki przypadek w historii ITHOF.

Bob Hewitt największe osiągnięcia odnotował w grze podwójnej i mieszanej. W pierwszej konkurencji wygrał dziewięć turniejów wielkoszlemowych, w drugiej – sześć. W 1977 zdobył Karierowego Wielkiego Szlema w deblu, wygrywając jedyne brakujące trofeum, w Nowym Jorku. Dwa lata później, ponownie w US Open, osiągnął Karierowego Wielkiego Szlema w mikście. Najczęściej triumfował na kortach Wimbledonu– przywiózł stamtąd łącznie siedem pucharów, w latach 1962–1979. W 1977 wygrał również Mistrzostwa ATP w grze podwójnej. Po wprowadzeniu komputerowych rankingów ATP notowany był najwyżej na 34. miejscu w grze pojedynczej i 4. w grze podwójnej; wcześniej uznawano go za najlepszego deblistę świata według nieoficjalnych klasyfikacji. W 1974 przyczynił się do zdobycia przez Republikę Południowej Afryki jedynego w historii tego kraju Pucharu Davisa.

 

76-letni dziś Hewitt został skazany za napaść seksualną na trzy kobiety w latach 80. i 90. minionego stulecia, kiedy pokrzywdzone były nastolatkami. Urodzony w Australii tenisista we wspomnianym okresie był trenerem dzieci oraz młodzieży w RPA.

 

Do Galerii Sław trafił w 1992 roku, ale w 2012, kiedy pojawiły się pierwsze oficjalne podejrzenia, tymczasowo usunięto jego nazwisko z listy tenisowych legend.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie