"Sueddeutsche Zeitung": nie wszystkie dane z "Panama Papers" będą opublikowane

Świat
"Sueddeutsche Zeitung": nie wszystkie dane z "Panama Papers" będą opublikowane
PAP/EPA/Alejandro Bolivar

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zadeklarował, że nie opublikuje wszystkich nazwisk ze znajdującej się w jego dyspozycji bazy danych znanej jako "Panama Papers".

Baza zawiera informacje o osobach i firmach, którym panamska kancelaria prawnicza Mossack Fonseca pomagała dla unikania podatków zakładać spółki offshore.

 

Łącznie chodzi tu o 11,5 mln poufnych dokumentów, związanych z powstaniem i funkcjonowaniem ponad 214 tys. spółek, które w wielu przypadkach zarządzały majątkiem osób zajmujących eksponowane stanowiska w hierarchii politycznej i gospodarczej różnych państw. Afera "Panama Papers" doprowadziła już do ustąpienia premiera Islandii Sigmundura Gunnlaugssona.

 

Dokumenty nie zostaną udostąpnione także śledczym

 

Jak zaznaczyła "SZ", nie wszystkie dane z tej bazy zostaną udostępnione opinii publicznej ani też władzom śledczym, gdyż gazeta nie jest przedłużonym ramieniem prokuratury lub policji. Organy prokuratury w Niemczech i innych krajach mogą teraz w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia skonfiskować odpowiednie dokumenty u osób, których one dotyczą - wskazał niemiecki dziennik.

 

Zapowiedział również, że nie ujawni tożsamości wszystkich figurujących w "Panama Papers" podmiotów, gdyż w odniesieniu do wielu firm i osób prywatnych, których dane się tam znajdują, nie ma ku temu uzasadnionego publicznego interesu. Występuje on w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że osoba działająca na niwie publicznej dopuściła się czynu karalnego, na przykład oszustwa podatkowego.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie