Robot w całości wydrukowany w 3D. To prawdziwa rewolucja
Naukowcom z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) udało się w całości wydrukować w technologii SD chodzącego robota. Jego twórcy opracowali specjalną technikę, która - jak sami przyznają - "jest krokiem w kierunku szybkiego wytwarzania funkcjonalnych maszyn".
Zespołowi z uniwersyteckiego laboratorium CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Lab) udało się dokonać prawdziwej rewolucji. Dotychczas drukowanie robotów w całości było niemożliwe, ponieważ naukowcom nie udawało się wydrukować elementów hydraulicznych. .
- Ta technika jest krokiem w kierunku szybkiego wytwarzania funkcjonalnych maszyn. Kiedy robot zostanie wydrukowany, trzeba jedynie wyposażyć go w silnik i baterię, a ten dosłownie sam wyjdzie z drukarki - powiedziała Daniella Rus z CSAIL.
Proces drukowania
Zespół naukowców opracował technikę drukowania w 3D polegającej na spiekaniu proszku (Powder bed and inkjet head 3D printing). Maszyna uwalnia krople płynu, których rozmiar nie przekracza połowy szerokości ludzkiego włosa. Tam, gdzie znajdować ma się element stały robota, drukowany jest polimer, który następnie oświetlany jest promieniami UV. Inaczej proces przebiega w przypadku części płynnych.
Naukowcom udało się stworzyć mieszkankę substancji stałej i cieczy. Dzięki temu rozwiązaniu, robota w całości można stworzyć przy pojedynczej sesji drukowania.
Metoda pozwoliła na wydruk robota, który porusza się na sześciu nogach i dwunastu hydraulicznych pompach.
csail.mit.edu, conowego.pl
Czytaj więcej
Komentarze