Prezydent wydał ponad 860 tys. zł na nagrody dla swoich pracowników [AKTUALIZACJA]

Polska
Prezydent wydał ponad 860 tys. zł  na nagrody dla swoich pracowników [AKTUALIZACJA]
PAP/Jacek Turczyk

W grudniu ubiegłego roku Andrzej Duda nagrodził 261 pracowników, czyli trochę więcej niż połowę wszystkich zatrudnionych w prezydenckim urzędzie. Na nagrody wydano 862,5 tys. zł - informuje radio Zet. Wcześniej w raporcie otwarcia kancelaria prezydenta Dudy stwierdziła, że wszystkie pieniądze przeznaczone na ten cel w 2015 roku wydał już Bronisław Komorowski.

Kancelaria prezydenta Dudy teraz uściśla, że ten prawie stuprocentowy limit wykorzystany na wynagrodzenia, to tylko zaplanowane wydatki, a nie wykorzystane. Z audytu przeprowadzonego przez nową ekipę wiadomo, że Bronisław Komorowski od maja do sierpnia ubiegłego roku wydał na nagrody dla swoich pracowników prawie 1,5 mln zł.  Ostro krytykowali to wówczas politycy PiS.


Raport zawierał krytyczną ocenę sposobu zarządzania urzędem; najsłabszym elementem według dokumentu było planowanie własnie w zakresie działań i finansów.

 

Według autorów raportu, w ostatnich dniach i tygodniach kadencji prezydenta Komorowskiego ustępujące kierownictwo kancelarii podejmowało nie znajdujące "żadnego uzasadnienia merytorycznego" działania dotyczące spraw kadrowych i organizacyjnych. Dokonana na tydzień przed zakończeniem kadencji reorganizacja urzędu służyła - zdaniem audytorów - wyłącznie wypłaceniu wysokich odpraw.

 

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy kupiła także do tej pory jeden samochód. To limuzyna marki Volkswagen. Auto wykorzystywane jest „w realizacji zadań transportowych razem z kolumną pojazdów Biura Ochrony Rządu”.

 

Kancelaria Prezydenta wyjaśnia

 

W swoim oświadczeniu Kancelaria Prezydenta przyznała, że "w grudniu 2015 roku pracownikom Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały wypłacone nagrody po prawie 5 miesiącach pracy pod nowym kierownictwem".


"Środki na nagrody pochodziły z aplanowanych a niezrealizowanych odpraw emerytalnych; niewypłaconych wynagrodzeń pracownikom, ze względu na udzielone im urlopy bezpłatne, wychowawcze; nieobecności pracowników związanych z przebywaniem przez nich na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich i urlopach rodzicielskich (w tym kilku osób na kierowniczych stanowiskach)" - wyjaśniono w oświadczeniu.

 

Dodano także, że w raporcie otwarcia informacja o stanie środków na wynagrodzenia brzmiała następująco: "Zaangażowanie środków w stosunku do zmienionego 2 lipca 2015 roku planu finansowego KPRP wyniosło 99,59 proc. Skutkiem zaciągniętych w lipcu 2015 roku zobowiązań związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych pracowników było ryzyko przekroczenia zaangażowania środków finansowych w stosunku do planu finansowego, co stwarzało zagrożenie naruszenia dyscypliny finansów publicznych".

 

 

 

 

 

 

 

 

radiozet.pl, polsatnews.pl

 

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie