Krzesło J.K Rowling sprzedane. Cena jest rekordowa

Kultura
Krzesło J.K Rowling sprzedane. Cena jest rekordowa
Reuters

Krzesło, na którym siedziała J.K. Rowling podczas pisania dwóch pierwszych części "Harry'ego Pottera" zostało sprzedane na nowojorskiej aukcji za 400 tys. dolarów . Cena wywoławcza mebla wynosiła 65 tysięcy. Nabywca cennej pamiątki nie chciał ujawniać swojego nazwiska.

Dwie pierwsze części popularnej serii o słynnym czarodzieju - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" oraz "Harry Potter i Komnata Tajemnic", zostały wydane w 1997 i 1998 r. Autorka pisała je siedząc na krześle, które jest jednym z czterech, podarowanym jej przez grupę przyjaciół. Dębowy mebel z lat 30. pisarka otrzymała w 1995 r.

 

Po raz pierwszy Rowling postanowiła sprzedać krzesło w 2002 roku. Przekazala je na aukcję charytatywną. Mebel ozdobiła, a na krawędziach umieściła podpis: "Napisałam Harry’ego Pottera, kiedy siedziałam na tym krześle". Wtedy cena wyniosła 21 tys. dolarów.
 

Pisarka dodała też list, w którym napisała, że "krzesło stało się jej oparciem, gdy powstawał »Harry Potter i Kamień Filozoficzny« oraz »Harry Potter i Komnata Tajemnic«".

 

 

Bohater ma troje dzieci

 

W lipcu ma ukazać się nowa powieść nawiązująca do przygód Harrego Pottera. "Harry Potter and the Cursed Child Parts I&II" to książkowa wersja sztuki, która zadebiutuje na londyńskim West Endzie latem. Bohater mimo, że jest już dorosły i ma troje dzieci, to nadal walczy ze złymi mocami. Akcja toczy się 19 lat po wydarzeniach z ostatniej części. Premiera sztuki planowana jest na 30 lipca, a książka ma ukazać się dzień później.

 

Do tej pory na świecie sprzedano ponad 450 mln egzemplarzy siedmiu tomów "Harrego Pottera". Ekranizacje powieści zarobiły prawie 7 mld dolarów.

 

BBC, foto: Reuters

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze