Czechy wstrzymają przyjmowanie uchodźców z Iraku. "Nadużyli życzliwości"

Świat
Czechy wstrzymają przyjmowanie uchodźców z Iraku. "Nadużyli życzliwości"
Flickr/Sébastien Avenet/CC BY 2.0

Czechy wstrzymają program przyjęcia 153 chrześcijańskich uchodźców z Iraku, ponieważ część już przyjętych usiłowała przedostać się do Niemiec, a jedna rodzina postanowiła wrócić do rodzinnego kraju - poinformował w czwartek szef czeskiego MSW Milan Chovanec.

Czechy w grudniu zgodziły się przyjąć 37 rodzin irackich chrześcijan w ramach specjalnego programu. Jak dotąd przyjechało 98 osób.


Jednak 25 Irakijczyków w sobotę wsiadło do autobusu jadącego do Niemiec, gdzie natychmiast ich zatrzymano i odesłano z powrotem do Czech.


- Nie sposób popierać projekt, który nie spełnia swego celu - napisał Chovanec na Twitterze.


W niedzielę minister oświadczył, że Irakijczycy, którzy usiłowali wyjechać do Niemiec, nadużyli życzliwości Czech i należy ich szybko odesłać do Iraku. Policja czeska dała im siedem dni na zorganizowanie sobie powrotu.


Czesi nie chcą przyjmować uchodźców


W Czechach zarówno władze, jak i społeczeństwo zdecydowanie sprzeciwiają się przyjmowaniu napływających mas uchodźców. W zeszłym roku Praga sprzeciwiła się planom relokacji do państw członkowskich Unii Europejskiej 160 tys. osób ubiegających się o azyl.


W środę kolejny raz czeskie władze odrzuciły jakikolwiek system kwotowej relokacji migrantów do krajów unijnych.


W liczących 10,5 mln ludności Czechach zarejestrowano w zeszłym roku 1 525 wniosków o azyl. Udzielono go 71 osobom.


W zeszłym roku podczas próby przedostania się przez Czechy do Niemiec zostało zatrzymanych kilka tysięcy ludzi, głównie muzułmanów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie