Ciężarówki bez kierowców przejechały przez Europę

Technologie
Ciężarówki bez kierowców przejechały przez Europę
Quartz, Flickr/Nacho

Dwanaście tirów różnych producentów zakończyło swój przejazd w środę w Rotterdamie w Holandii. Autonomiczne ciężarówki, które bez kierowców wyruszyły z różnych krajów kilka dni wcześniej, uformowały kolumnę i dużą część trasy przemierzały wspólnie. Nie doszło do żadnych incydentów. Samochód, który pokonał największą odległość - 2000 km - przekroczył w tym czasie aż cztery granice.

Pomysłodawcy zwrócili uwagę m.in. na fakt, że dzięki autonomicznemu rozwiązaniu transportu, aż o 15 proc. udało się zmniejszyć koszty zużycia paliwa. Tiry podróżowały bowiem znacznie bliżej siebie niż ma to miejsce w przypadku pojazdów kierowanych przez ludzi. Zachowywały również stałe tempo jazdy.

 

Bezkolizyjne poruszanie się pojazdów umożliwiły m.in. specjalne sensory, radary i potężne komputery. Odpowiadały one za zachowanie bezpiecznej odległości i właściwe reagowanie podczas wszelkich nietypowych sytuacji na drodze. 

 

Holenderska prezydencja

 

Wydarzenie "European Truck Platooning Challenge" zostało zorganizowane z inicjatywy holenderskiego rządu, który przewodniczy obecnie Radzie Unii Europejskiej.

 

Podobne mechanizmy są już testowane także w przypadku samochodów osobowych. Nad udoskonalaniem niezbędnych szczegółów pracują takie firmy jak np. Google i Ford.

 

 

 

polsatnews.pl, qr.com

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie