WHO: liczba dorosłych cukrzyków wzrosła czterokrotnie przez 35 lat

Technologie
WHO: liczba dorosłych cukrzyków wzrosła czterokrotnie przez 35 lat
Pixabay/jaytaix

W ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę dorosłych osób wzrosła niemal czterokrotnie - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W 2014 roku na tę przewlekłą chorobę cierpiało na świecie ok. 422 mln dorosłych, a w roku 1980 - 108 mln.

WHO zwraca uwagę w swym raporcie na "olbrzymie rozmiary" epidemii cukrzycy, co jest związane z szerzącą się otyłością. Z danych WHO wynika, że cukrzyca dotyka 8,5 proc. dorosłej populacji na świecie z powodu wzrostu czynników ryzyka takich jak nadwaga i otyłość.

 

"Cukrzyca rozprzestrzenia się. To nie jest już choroba dominująca w krajach bogatych. Wzrost zachorowań stale odnotowuje się wszędzie na świecie, a bardziej zauważalnie w krajach o średnim dochodzie" - napisała w przedmowie do raportu dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

 

W 2012 roku na cukrzycę zmarło 1,5 mln ludzi na świecie. Do tego bilansu trzeba dodać jeszcze 2,2 mln osób, które zmarły z powodu chorób związanych z cukrzycą, co w sumie daje 3,7 mln zgonów - podsumowuje WHO.

 

Ponad połowa cukrzyków zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią oraz region Pacyfiku, gdzie w ostatnich latach bardzo zmieniły się nawyki żywieniowe.

 

WHO zwraca uwagę na "znaczące straty ekonomiczne" związane z cukrzycą, zarówno dla osób cierpiących na tę chorobę oraz dla systemu opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych.

 

Niedobór insuliny

 

Cukrzyca jest poważną chorobą przewlekłą. Występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny - hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi, albo gdy organizm niewłaściwie wykorzystuje insulinę. Według WHO insulina, którą podaje się cukrzykom, wciąż jest trudno dostępna zwłaszcza w ubogich krajach m.in. z powodu ceny.

 

Organizacja wskazuje na "olbrzymi zasięg problemu cukrzycy", ale również na "możliwość zmiany obecnych tendencji". Zwraca uwagę na konieczność zachęcania ludzi do zmniejszania spożycia tytoniu i żywności szkodliwej dla zdrowia, a także namawiania do regularnego wysiłku fizycznego. "Nie ma prostego rozwiązania problemu cukrzycy" - podkreśla WHO i wskazuje, że "każdy ma swoją rolę do odegrania".

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze