Prawie 32 mln dolarów za niebieski diament. Najdroższy kamień w Azji poszedł pod młotek

Biznes
Prawie 32 mln dolarów za niebieski diament. Najdroższy kamień w Azji poszedł pod młotek
PAP/EPA/SOTHEBYS

Dokładnie 31,8 mln dolarów zapłacił anonimowy nabywca za największy na świecie owalny niebieski diament. Kupił go przez telefon na aukcji zorganizowanej w Hongkongu przez dom aukcyjny Sotheby's, po licytacji, która trwała kilka minut.

Kamień wstawiony w pierścionek z białego złota waży 10,10 karatów (2,02 grama) i jest najdroższym, jaki kiedykolwiek sprzedano w Azji.


Po raz pierwszy brylant zwany "De Beers Millennium Jewel 4" został zaprezentowany na wystawie w Londynie w 2000 roku. Wtedy też o mało nie został przedmiotem rabunku. Policja udaremniła wówczas planowany i profesjonalnie przygotowany napad na wystawę.  Gdyby się udał, łupem byłyby kamienie szlachetne o wartości ok. 300 mln dolarów.

 

 

Kolorowe diamenty najdroższe i najrzadziej znajdowane

 

Kolorowe diamenty są najbardziej pożądane i najdroższe. Najrzadziej występującym w naturze jest czerwony, znanych jest ok. 100 takich kamieni na całym świecie. Drugi w kolejności jesli chodzi o unikatowość jest właśnie niebieski.


W listopadzie ubiegłego roku niebieski brylant o nazwie “Blue Moon” ważący 12,03 karata (2,04 grama) został sprzedany za 48,4 mln dolarów i był to najdroższy kamień jaki został kiedykolwiek sprzedany na aukcji.

 

cnn.com, sothebys.com

ptw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze