Obowiązkowe badania na HIV dla przyszłych małżonków

Świat
Obowiązkowe badania na HIV dla przyszłych małżonków
Flickr.com/Bordecia34/CC BY 2.0

Turkmenistan przyjął prawo nakazujące przeprowadzenie badania na obecność wirusa HIV przez osoby pragnące zawrzeć związek małżeński, co oznacza, że władze obawiają się rozprzestrzeniania wirusa - podały media. Badanie będzie też obowiązkowe dla "dawców krwi", "osób podejrzewanych o branie narkotyków", "więźniów", "cudzoziemców występujących o wizę uprawniającą do pracy" i "bezpaństwowców".

Nowa ustawa ma na celu "stworzenie warunków dla zdrowia rodzin i uniknięcia narodzin dzieci zakażonych wirusem HIV" - napisał w środę oficjalny dziennik "Turkmenistan".

 

Pracownik Krajowego Centrum AIDS w Turkmenistanie powiedział agencji AFP pod warunkiem zachowania anonimowości, że nowa ustawa była konieczna z uwagi na rosnące ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby w kraju. Według niego, osoby biorące narkotyki drogą dożylną, których sąsiedni Afganistan jest wielkim producentem, oraz prostytucja to główne przyczyny wzrostu zachorowań.

 

Bezpłatnie i anonimowo

 

Władze zapowiedziały, że wszystkim zgłaszającym się na badania, które są bezpłatne, zostanie zagwarantowana anonimowość.

 

W 2002 roku turkmeńskie ministerstwo zdrowia twierdziło, że w kraju zanotowano jedynie dwa przypadki HIV i pacjenci zarazili się wirusem poza granicami kraju.

 

PAP

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze