Nowy Teatr od 14 kwietnia w nowej siedzibie w Warszawie

Kultura
Nowy Teatr od 14 kwietnia w nowej siedzibie w Warszawie
PAP/Rafał Guz

Od 14 kwietnia spektakle Nowego Teatru będzie można oglądać w jego nowej siedzibie - w zabytkowym garażu MPO w Warszawie. Pierwszym spektaklem, wystawionym w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr, będą "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego.

Nowa siedziba placówki ma stać się miejscem, centrum kultury nie tylko dla warszawiaków, ale także dla widowni z całej Polski oraz miejscem dialogu kulturalnego i centrum edukacyjnym.

 

Do tej pory spektakle Nowego Teatru wystawiane były w sali przy Wale Miedzeszyńskim. W 2008 r. powołano Nowy Teatr jako instytucję kultury, otrzymano także od władz miasta obietnicę zagospodarowania nieruchomości przy ulicy Madalińskiego na potrzeby przyszłej siedziby teatru.

 

Warlikowski: stworzyliśmy miejsce konieczne

 

- Gdy kończę spektakl przychodzi moment najważniejszej konfrontacji, zadaję sobie pytanie o to, co jest koniecznie, a co nie. Wszystko musi być konieczne w przedstawieniu. Wszystko zaczęło się od wielkich pomysłów. Oglądaliśmy wszystkie prace architektoniczne, proponujące jakieś rozwiązania. Jedno z nich zostało nawet przyjęte, potem wszystko upadło. Dziś wiem, że stworzyliśmy miejsce konieczne - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w siedzibie Nowego Teatru przy ulicy Madalińskiego dyrektor artystyczny teatru Krzysztof Warlikowski.

 

- Początkiem naszych starań o to miejsce było moje młodzieńcze marzenie. Zawsze wydawało mi się, że wejście do teatru to straszny stres - szatnie, poganiające panie, dzwonki, czerwone siedzenia. Dziś myślę sobie, że może już nie będziemy straszyć ludzi tymi kulturalnymi rytuałami, które wypracowaliśmy przez wieki, aż w końcu zaczęły nam ciążyć - mówił Warlikowski.

 

- Gdy miałem 18 czy 21 lat znalazłem się w Paryżu i jedynym miejscem, do którego mogłem się udać było Centrum Pompidou - miejsce demokratyczne, gdzie wszyscy siedzieliśmy na dywanach czytając i słuchając muzyki, mając dostęp do kultury (...). W tym miejscu chcemy zrealizować nasze marzenia o prostocie dostępu do kultury - wspominał.

 

Teatr w zabytkowej hali warsztatowej

 

Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła, że siedziba Nowego Teatru "to pierwsze w Warszawie publiczne przeznaczenie przestrzeni postindustrialnej na potrzeby kulturalne".

 

- Pan dyrektor Warlikowski powiedział mi, gdy pokonywaliśmy którąś z kolejnych przeszkód na drodze do realizacji projektu: To mu się jakoś skończyć. Ja pani zaufałem (...). Był to ogromny wysiłek, miejsce jest wspaniałe, w środku Mokotowa, blisko Śródmieścia - dodała.

 

Projekt przebudowy i remontu zabytkowej hali warsztatowej i garażu MPO, wybudowanej w 1927 r. wg. projektu Tadeusza Emmela, został wykonany przez pracownię Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Nadrzędną ideą projektu było zachowanie charakteru hali. Miejsce, hektarowy prostokąt w sercu starego Mokotowa, ma stać się kulturalną agorą, miejscem społecznej interakcji.

 

"Francuzi" i "Śmierć Sokratesa"

 

Program teatru do końca sierpnia b.r. przedstawił dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński. Na inaugurację wybrano spektakl "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego, który miał swoją premierę w październiku ub. r.

 

15 kwietnia odbędzie się jednorazowy recital Barbary Hannigan "Śmierć Sokratesa" Erika Satie. Zaplanowano także spacery po Nowym Teatrze, podczas których po nowej siedzibie oprowadzać będą aktorzy, serię projekcji zapisów wideo oper Warlikowskiego, a także czytanie konstytucji.

 

- Z okazji święta konstytucji będzie ją czytał 60-osobowy chór, złożony z przedstawicieli bardzo różnych grup społecznych - zapowiedział Gruszczyński.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze