Coraz mniej migrantów przedostaje się z Turcji do Grecji

Świat
Coraz mniej migrantów przedostaje się z Turcji do Grecji
PAP/EPA/Tolga Bozoglu

Grecki sztab kryzysowy podał, ze spada liczba migrantów, którzy przeprawiają się z Turcji do Grecji. Jak poinformował w środę rano, w ciągu ostatnich 24 godzin było to tylko 68 osób. W ciągu poprzedniej doby na greckie wyspy na Morzu Egejskim trafiło z Turcji 225 migrantów.

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

 

W poniedziałek odesłano 202 migrantów

 

W poniedziałek na mocy umowy unijno-tureckiej, mającej na celu ograniczenie migracji do Europy, z greckich wysp Lesbos i Chios odesłano do Turcji 202 migrantów. Ze względu na nagły wzrost wniosków o azyl, składanych przez migrantów, którzy najpewniej będą musieli być i tak odesłani do Turcji, deportację kolejnej grupy migrantów przeniesiono ze środy na piątek. Zmiana nastąpiła na wniosek władz w Atenach.

 

W środowej wypowiedzi dla państwowej telewizji rzecznik greckiego rządu nie wykluczył, że pod koniec tygodnia do Turcji odesłanych zostanie więcej osób. Jednocześnie podkreślił, że władzom w Atenach zależy zarówno na przestrzeganiu porozumienia UE z Turcją, jak również na utrzymaniu praw uchodźców i migrantów.

 

W sumie w Grecji po zamknięciu szlaku bałkańskiego znalazło się ok. 50 tys. migrantów.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie