Rosyjska mistrzyni olimpijska zawieszona za doping

Sport
Rosyjska mistrzyni olimpijska zawieszona za doping
Flickr/Paul L Dineen

Mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Tatiana Biełoborodowa (bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Łysenko) została zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków. Grozi jej dożywotnia dyskwalifikacja, ponieważ to jej druga wpadka dopingowa.

Rosyjskie media poinformowały, że chodzi o próbkę z mistrzotw świata w 2005 roku. Została zbadana ponownie i wykryto w niej zabronione substancje. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) nie potwierdza tej informacji, poinformowało jedynie o zawieszeniu utytułowanej zawodniczki.

 

Biełoborodowa była już raz zawieszona na okres dwóch lat (15.7.2007 - 14.7.2009), a także anulowano wszystkie jej rezultaty uzyskane od dnia wykrycia dopingu w jej organizmie.

 

Start w Rio pod znakiem zapytania

 

Na razie nie wiadomo, jakie będą konsekwencje obecnego zawieszenia i czy zostaną anulowane jej wyniki. W ostatnich latach była rekordzistka globu wygrała igrzyska olimpijskie w Londynie (2012) i dwukrotnie zdobyła złote medale mistrzostw świata (2011, 2013).

 

W Londynie srebro wywalczyła Anita Włodarczyk, podobnie jak w MŚ w Moskwie (2013).

 

Biełoborodowa ostatnio miała przerwę w startach, ponieważ w lutym 2015 roku urodziła dziecko. Miała wrócić do rywalizacji na igrzyska w Rio de Janeiro.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie