Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej odwiedzą wyspę Lesbos

Świat
Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej odwiedzą wyspę Lesbos
PAP/EPA/Giorgio Onorati

Papież Franciszek i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej odwiedzą w przyszłym tygodniu wyspę Lesbos, by wesprzeć przebywających tam uchodźców - poinformowały we wtorek greckie źródła rządowe.

- Grecki rząd przyjmie papieża Franciszka i ekumenicznego patriarchę Bartłomieja jako ważnych obrońców (tezy o konieczności) wspierania uchodźców, a grecki premier Aleksis Cipras uda się z nimi na wyspę Lesbos - powiedział rozmówca AFP.

 

Dodał, że jest to "wizyta o nadzwyczajnym znaczeniu" i odbędzie się prawdopodobnie 14 lub 15 kwietnia.

 

Wcześniej we wtorek o tym, że papież Franciszek może odwiedzić Grecję, informował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

 

We włoskich mediach, powołujących się na źródła kościelne w Grecji, również pojawiła się data 14 lub 15 kwietnia jako możliwy termin papieskiej wizyty.

 

Watykaniści podkreślają, że byłby to gest o wielkim symbolicznym znaczeniu; podobnie jak pierwsza podróż Franciszka na początku jego pontyfikatu, w lipcu 2013 roku na włoską wyspę Lampedusa, wówczas największy symbol kryzysu migracyjnego.

 

Franciszka miałby powitać na Lesbos arcybiskup Aten Hieronim II.

 

Pobyt papieża na Lesbos będzie zapewne wpisany do kalendarza jego specjalnych gestów miłosierdzia, czyli wizyt, jakie składa raz w miesiącu z okazji Roku Miłosierdzia w miejscach naznaczonych cierpieniem i ubóstwem.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie