Nie żyje Zyta Gilowska. "Jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki"

Polska

Zmarła profesor Zyta Gilowska, była minister finansów i wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat. Od wielu lat zmagała się z chorobą serca. Informację o śmierci polityk potwierdziła Polsat News rodzina.

Zyta Gilowska urodziła się 7 lipca 1949 r. Była profesorem nauk ekonomicznych, ministrem finansów oraz wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2001–2005 i 2007–2008 posłanka na Sejm IV i VI kadencji, od 2010 do 2013 członkini Rady Polityki Pieniężnej.

 

W latach 90. działała w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Bez powodzenia kandydowała do Sejmu z 1. miejsca lubelskiej listy tej partii w wyborach parlamentarnych w 1993 r. Następnie należała do Unii Wolności.

 

Była posłanką PO w latach 2001–2005, a od 27 czerwca 2003 r. do 21 maja 2005 r. wiceprzewodniczącą partii.


Wystąpiła z Platformy Obywatelskiej w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Zarzucano jej, że zatrudniła w swoim biurze poselskim swoją synową oraz opłacała pracę swojego syna Pawła Gilowskiego jako eksperta prawnego z pieniędzy przeznaczonych na obsługę biura.

 

Wicepremier i minister finansów w latach 2006-2007


7 stycznia 2006 r. prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał ją na urząd wicepremiera i ministra finansów. Jej odwołanie nastąpiło 24 czerwca 2006 r., kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego, Włodzimierz Olszewski, zarzucił Zycie Gilowskiej "kłamstwo lustracyjne". Sąd lustracyjny pierwszej instancji, po rozpatrzeniu sprawy, w dniu 6 września 2006 r. orzekł jednak, że złożyła ona zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.


22 września 2006 r. została powołana na wniosek premiera na stanowiska ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 7 września 2007 r. została odwołana z funkcji.


W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat poselski, kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości. 14 stycznia 2008 r. zrezygnowała z zasiadania w Sejmie. Jej miejsce zajął Jan Filip Libicki.

 

Była członkiem Rady Polityki Pieniężnej


16 lutego 2010 r. prezydent Lech Kaczyński ogłosił decyzję o powołaniu jej w skład Rady Polityki Pieniężnej. Po uprzednim złożeniu przez nią rezygnacji, prezydent Bronisław Komorowski odwołał Zytę Gilowską z RPP 4 października 2013 r..


W październiku 2015 r. została członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Pogrzeb Zyty Gilowskiej odbędzie się w poniedziałek w Świdniku, msza pogrzebowa odbędzie się o godz. 13 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła. Tuż po mszy na pobliskim cmentarzu odbędzie się pogrzeb.

 

Pamięć byłej wicepremier minutą ciszy uczcił dziś rząd.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na twitterze:

 

"Temperament, który wszyscy pamiętamy"

 

- Bardzo pracowita, rzetelna i z temperamentem, który wszyscy pamiętamy - wspomina Zytę Gilowską eurodeputowany PO Janusz Lewandowski, który znał ją od wielu lat.

 

 

- Przede wszystkim zapamiętam ją z pionierskiego okresu tworzenia podstaw III RP, kiedy była bezcennym uczestnikiem narodzin polskiej samorządności i jednym z nielicznych w tej części Europy znawców finansów publicznych - powiedział Lewandowski Polsat News.

 

Wikipedia.org, polsatnews.pl, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

grz/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze