"Gęsiarka" wróci do Pałacu Prezydenckiego

Polska
"Gęsiarka" wróci do Pałacu Prezydenckiego
Polsat News

Warszawska prokuratura przekaże obraz Romana Kochanowskiego kancelarii prezydenta – podaje rmf24.pl. Dzieło miało zostać wyniesione z Pałacu Prezydenckiego za kadencji Bronisława Komorowskiego. W październiku ubiegłego roku odnalazło się w jednym z domów aukcyjnych. O zaginięciu obrazu kancelaria prezydenta zawiadomiła prokuraturę pod koniec września.

W okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego z Pałacu Prezydenckiego miały zniknąć dwa obrazy: "Gęsiarka" Romana Kochanowskiego i "Bydło na pastwisku" nieustalonego autora. Kancelaria prezydenta zgłosiła także brak rzeźby rycerza na marmurowej podstawie i miniwieży stereo.


Przedstawiciele kancelarii prezydenta zauważyli zniknięcie przedmiotów po audycie majątku. Jego wyniki porównywali ze spisami, które powstały podczas inwentaryzacji, przeprowadzonej jeszcze za kadencji Komorowskiego.


Były szef Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski powiedział, że kancelaria za prezydentury Komorowskiego nie zgłosiła zaginięcia przedmiotów, ponieważ miała nadzieję, że te przedmioty się znajdą.


Śledztwo w tej sprawie wszczęła stołeczna prokuratura. Zarzut paserstwa usłyszał były kelner z kancelarii Jarosław G. Podejrzany wyjaśniał, że jesienią 2014 r. kupił obraz za 100 zł pod Halą Mirowską od nieznanego mężczyzny. Tego samego dnia miał wstawić obraz do lombardu za kwotę 1800 zł.


Podejrzany twierdził, że nie miał dostępu do pomieszczeń, w których wisiał obraz. Prokuratura ciągle sprawdza jego wersję.

 

rmf24.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie