Dzisiaj ostatni sprawdzian szóstoklasistów

Polska
Dzisiaj ostatni sprawdzian szóstoklasistów
Polsat News

Do egzaminu przystępuje prawie 339 tys. szóstoklasistów z blisko 12 tys. szkół podstawowych. Tegoroczni szóstoklasiści to ostatni rocznik uczniów objętych tego typu egzaminem. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej.

Sprawdzian składa się z dwóch części:‎ pierwsza – obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki, ‎część druga – zadania z języka obcego nowożytnego.


Egzamin obejmuje wiadomości i umiejętności ‎określone w wymaganiach w podstawie programowej. Ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej. Nie określa się jednak minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, zatem ‎sprawdzianu nie można nie zdać.

Obie części   są przeprowadzane jednego dnia. Część pierwsza trwa 80 minut, ‎a część druga – 45 minut. Poszczególne części tego egzaminu rozdzielone są przerwą.

 

Więcej takiego egzaminu nie będzie

 

Minister edukacji Anna Zalewska już w styczniu zapowiedziała, że obowiązkowy sprawdzian dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej zostanie zlikwidowany w 2017 r. Dodała, że obecni szóstoklasiści są ostatnim rocznikiem, który będzie go zdawał.

 

- Egzamin po szóstej klasie był wynikiem różnego rodzaju projektów europejskich, a szczególnie jednego, który właśnie się skończył. Mamy więc możliwość doprecyzowania swoich założeń programowych, w których stwierdzamy, że będziemy rezygnować na tych wstępnych etapach z testowania - mówiła dziennikarzom podczas briefingu MEN.

 

polsatnews.pl

az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie