Dłuższy trening bez wysiłku. Łyk kawy przed ćwiczeniami

Technologie
Dłuższy trening bez wysiłku. Łyk kawy przed ćwiczeniami
pixabay.com/Pexels

Badania wykazały, że niewielka ilość kofeiny ma korzystny wpływ na organizm podczas treningu. Specjaliści dowodzą, że wypicie filiżanki kawy przed wysiłkiem fizycznym zwiększa wydajność i motywację do ćwiczeń.

Udowodniono, że kawa przyjmowana bezpośrednio przed rozpoczęciem aktywności dodaje energii, a zatem ćwiczenia są mniej męczące. - Kofeina zwiększa wydolność fizyczną organizmu, dzięki czemu trening można wydłużyć nawet o 11 proc. - wyjaśnia prof. Sam Marcora z Uniwersytetu Kent.

 

Kofeina vs. adenozyna

 

Kawa zawiera kofeinę, stymulant działający jako antagonista receptorów adenozyny. Adenozyna to substancja uznawana za „sygnał zmęczenia”, zarówno biologicznego, jak i psychicznego. Jej stężenie zwiększa się m.in. w komórkach w odpowiedzi na stres metaboliczny - niedotlenienie i niedokrwienie, a także po wzmożonym wysiłku psychicznym. Dlatego kofeina, działając przeciwstawnie do adenozyny, posiada właściwości pobudzające układ nerwowy, niweluje uczucie zmęczenia i senność, a także przedłuża wydolność umysłową i psychiczną.

 

Kawa jest jednym z wielu naturalnych sposobów na to, by przezwyciężyć zmęczenie i wykonać efektywny trening. - Kofeina może być szczególnie przydatna osobom, które wybierają się na siłownię tuż po pracy. Jest dość łatwo dostępna, bezpieczna i to stosunkowo tani produkt pobudzający nasz organizm - dodaje prof. Marcora.

 

Lek na „lenia”

 

Zdaniem autora badań, postrzeganie wysiłku jest jednym z głównych powodów, dla których większość ludzi wybiera siedzący tryb życia i nie podejmuje aktywności fizycznej. W porównaniu do oglądania telewizji (zero wysiłku), nawet umiarkowany wysiłek, jak np. chodzenie, wymaga poświęcenia i fatygi.

 

Prof. Maroca sugeruje, że wykorzystanie kofeiny do zmiany sposobu postrzegania aktywności fizycznej może sprawić, że zdrowy wybór okaże się łatwiejszym.

 

kent.ac.uk

Prof. Paweł Januszewicz, Łucja Bednarz, Wydz. Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie