Tour de Pologne: z podwarszawskiego Radzymina do Krakowa pod hasłem "Szlakiem historii"

Sport
Tour de Pologne: z podwarszawskiego Radzymina do Krakowa pod hasłem "Szlakiem historii"
Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Z Radzymina do Krakowa będzie prowadzić trasa 73. edycji kolarskiego Tour de Pologne. Wyścig potrwa od 12 do 18 lipca i będzie rozgrywany pod hasłem "Szlakiem historii" - ogłosił w poniedziałek podczas oficjalnej prezentacji w Warszawie jego dyrektor Czesław Lang. Honorowy patronat na wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Rywalizacja zaliczana do prestiżowego cyklu World Tour UCI rozpocznie się we wtorek 12 lipca w podstołecznym Radzyminie, gdzie w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Metę pierwszego etapu wytyczono na Placu Teatralnym w Warszawie.

 

W kolejnych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Nowym Sączu, Rzeszowie, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie, gdzie tradycyjnie odbędzie się kończąca wyścig jazda indywidualna na czas.

 

W 73. edycji imprezy wystartuje 18 najlepszych zawodowych ekip należących do UCI World Teams, siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym polskie CCC Sprandi Polkowice i VERVA ActiveJet, oraz reprezentacja biało-czerwonych. Przed rokiem wyścig wygrał Hiszpan Jon Izagirre z grupy Movistar. Najlepszy z Polaków - Tomasz Marczyński zajął 22. miejsce.

 

- Minęło już 23 lata, od kiedy organizujemy polski narodowy wyścig w nowej formule. Marzenia się spełniają. Dziś jesteśmy tam, gdzie Tour de France czy Giro d'Italia. Doprowadziliśmy naszą imprezę tam, gdzie są największe wyścigi świata. Tour de Pologne jest naszą wizytówką, wydarzeniem, na które przyjeżdżają zawodnicy z całego świata. Dowodem, że Polacy potrafią zorganizować imprezę, chyba najtrudniejszą logistycznie, wymagającą tyle zachodu i koordynacji - powiedział Czesław Lang.

 

Pierwszy Tour de Pologne dla kobiet

 

Tegoroczny, 73. Tour de Pologne będzie wyjątkowy, bo odbywa się niedługo przed igrzyskami w Rio de Janeiro. W dodatku tuż po jego zakończeniu rozpocznie się składający się z trzech etapów pierwszy Tour de Pologne kobiet, także organizowany przez Lang Team - w dniach 19-20 lipca najlepsze zawodniczki z całego świata ścigać się będą w okolicach Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej.

 

- Moim marzeniem jest, żeby w przyszłości Tour de Pologne nie był rozgrywany w ciągu siedmiu dni, ale docelowo nawet czternastu. Tak jak było kiedyś, będziemy mogli objechać całą Polskę. Teraz zaczynać będą mężczyźni, a potem kontynuować w ramach jednego produktu kobiety. Mam nadzieję, że dla pań będzie to najważniejsza impreza w Europie. Wyścigi kobiet obecnie rozgrywane we Francji, Włoszech czy Hiszpanii nie są tak doceniane, jak my chcemy dowartościować rywalizację płci pięknej, chociażby poprzez transmisje telewizyjne w rozszerzonym wymiarze - dodał dyrektor imprezy.

 

Na prezentacji obecna była m.in. czołowa polska zawodniczka Katarzyna Niewiadoma, która wystartuje w lipcowym wyścigu. - Tour de Pologne kobiet, który zainaugurujemy w tym roku, to ogromny krok w rozwoju naszego kolarstwa. Jestem przeszczęśliwa, że wezmę w nim udział. Trenując na trasach, po których ścigają się mężczyźni, wielokrotnie marzyłam, żeby samej wraz z koleżankami z ekipy ścigać się po tych drogach. Teraz marzenia o zwycięstwie przed polską publicznością i własną rodziną są bardzo realne - powiedziała.

 

Trasa 73. Tour de Pologne UCI World Tour:

 

12 lipca, 1. etap: Radzymin - Warszawa (138 km)
13 lipca, 2. etap: Tarnowskie Góry - Katowice (128)
14 lipca, 3. etap: Zawiercie - Nowy Sącz (240)
15 lipca, 4. etap: Nowy Sącz - Rzeszów (218)
16 lipca, 5. etap: Wieliczka - Zakopane (225)
17 lipca, 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (194)
18 lipca, 7. etap: Kraków - Kraków (25, jazda indywidualna na czas)


Trasa Tour de Pologne Kobiet:

 

19 lipca, 1. etap: Zakopane - Zakopane (100 km)
20 lipca, 2. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (78)
20 lipca, 3. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (4, jazda indywidualna na czas)

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie