Światowa burza wokół "panamskich papierów"

Świat
Światowa burza wokół "panamskich papierów"
PAP/EPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND

Rząd Wlk. Brytanii zwrócił się o kopię "panamskich papierów", w których pojawia się m.in. nazwisko ojca premiera Davida Camerona. Władze Austrii, Norwegii i Szwecji zapowiadają kontrole banków. Opozycja w Islandii zażądała dymisji premiera, którego nazwisko pojawiło się w dokumentach. Na Ukrainie jedna z partii inicjuje impeachment wobec prezydenta Poroszenki.

Ujawnione w niedzielę dokumenty panamskiej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych sugerują, iż 140 polityków i osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach.

 

W papierach nazwisko ojca Camerona

 

Brytyjskie media wskazują, że w "panamskich papierach" pojawia się nie tylko nazwisko nieżyjącego już ojca premiera Camerona, a także nazwiska członków Izby Lordów z ramienia Partii Konserwatywnej, byłych konserwatywnych parlamentarzystów i donatorów.

 

Biuro Camerona odmówiło komentarza - pisze Reuters. Rzeczniczka premiera powiedziała, że inwestycje rodziny szefa rządu są "sprawą prywatną".

 

Brytyjska służba podatkowa i celna (HM Revenue and Customs) zwróciła się o kopie dokumentów do Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), organizacji z siedzibą w Waszyngtonie, która odegrała istotną rolę w przeanalizowaniu i ujawnieniu "panamskich papierów".

 

Procedura impeachmentu wobec Poroszenki

 

Frakcja Partii Radykalnej w parlamencie Ukrainy inicjuje procedurę impeachmentu wobec prezydenta Petra Poroszenki w związku z posiadaniem przez niego firm w rajach podatkowych - oświadczył w poniedziałek przywódca partii Ołeh Laszko.

 

Nazwisko ukraińskiego prezydenta pojawiło się w dokumentacji, która wyciekła z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, specjalizującej się w zakładaniu firm i w zarządzaniu nimi w rajach podatkowych. W tzw. papierach z Panamy (Panama Papers) widnieje także m.in. nazwisko prezes Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej.

 

Islandzka opozycja żąda dymisji premiera

 

Opozycja w Islandii zażądała w poniedziałek dymisji premiera Sigmundura Gunnlaugssona. Z "panamskich papierów" wynika - jak pisze agencja dpa - że jesienią 2007 roku Gunnlaugsson i kobieta, z którą się później ożenił byli udziałowcami firmy Wintris Inc. Swoje udziały Gunnlaugsson przekazał potem żonie.

 

Premier, zapytany o te sprawy w niedzielę wieczorem podczas programu w telewizji publicznej RUV, wyszedł ze studia.

 

Austria sprawdza niektóre banki

 

Austriacki resort finansów zapowiada, że szybko przeanalizuje dane z panamskiej kancelarii, gdy tylko je otrzyma, i podejmie niezbędne działania. Rzecznik tego resortu powiedział agencji APA, że "panamskie papiery" to w pierwszym rzędzie sprawa dla nadzoru rynku finansowego (FMA). Dodał, że wobec oszustw podatkowych "musi obowiązywać zasada zerowej tolerancji".

 

Rzecznik FMA poinformował, że trwa sprawdzanie, czy dwa banki - Raiffeisen Bank International i Hypo Landesbank Vorarlberg, wymienione w "panamskich papierach" - przestrzegały przepisów i procedur, mających zapobiegać praniu pieniędzy.

 

Szwedzki nadzór finansowy (FSA) powiadomił o skontaktowaniu się z władzami Luksemburga w związku ze związanym z "panamskimi papierami" podejrzeniem, żę grupa bankowa Nordea pomagała niektórym klientom w otwieraniu kont w rajach podatkowych. "Podchodzimy do tej sprawy wyjątkowo poważnie" - powiedział przedstawiciel FSA.

 

Analizę "panamskich papierów" pod kątem uchylania się od podatków zapowiedziało ministerstwo finansów Holandii. Reuters zwraca uwagę, że kancelaria Mossack Fonseca miała biuro w Holandii; działało ono przez pięć lat i zostało zamknięte w zeszłym roku.

 

Norweski urząd nadzoru finansowego (FSA)wyraził obawę, że związane z "panamskimi papierami" doniesienia mediów, iż norweski bank DNB pomagał klientom w zakładaniu firm offshore na Seszelach mogą podważyć zaufanie do sektora bankowego. Zapowiedziano zwrócenie się o wyjaśnienia do zarządu tego banku.

 

Holland: wyciek dokumentów pozwoli zwiększyć wpływy z  podatków

 

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w poniedziałek, że wyciek dokumentów z Panamy na temat korzystania z firm w rajach podatkowych, jest dobrą wiadomością, ponieważ pozwoli zwiększyć wpływy z podatków.

 

"Mogę państwa zapewnić, że (...) zostaną wszczęte śledztwa, zostaną otwarte sprawy i będą toczyły się procesy" - zapewnił Hollande przy okazji wizytowania jednej z firm na obrzeżach Paryża. - Te rewelacje mediów są dobrą wiadomością, ponieważ spowodują zwiększenie wpływów z podatków od tych, którzy dopuścili się oszustw - podkreślił.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie