Sprawdź, zanim wypełnisz. Najczęstsze błędy we wnioskach o 500 zł na dziecko

Polska
Sprawdź, zanim wypełnisz. Najczęstsze błędy we wnioskach o 500 zł na dziecko
MRPiPS

Brak wskazania współmałżonka, brak numerów PESEL członków rodziny, niekompletne dane teleadresowe, to najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu wniosków o świadczenie 500 plus - informuje resort rodziny. Według danych ministerstwa, Polacy złożyli już 195 tys. wniosków online.

W piątek ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego rodzice dostają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne - również na pierwsze. Według MRPiPS, jest to pierwszy program, który na tak dużą skalę umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną. Wielu rodziców i opiekunów składa go po raz pierwszy i zdarza się, że popełniają błędy lub nie wypełniają wszystkich pól.

 

Po trzech pierwszych dniach składania wniosków najczęściej popełnianymi błędami przy składaniu wniosków to:

 

1. Brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny, w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci

2. Brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny

3. Brak numeru PESEL członków rodziny

4. Adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego

5. Niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy

 

Informacja o błędzie w poczcie elektronicznej

 

Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie sama zorientowała się, że popełniła błędy, może, nie czekając na maila z gminy, złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online.

 

Ministerstwo rodziny przygotowało dokładne wytyczne dla gmin, jak rozpatrywać różne sytuacje, w których popełniono błędy we wniosku. Znaleźć je można pod tutaj.

 

Świadczenia dla 3,7 mln dzieci

 

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

 

Świadczenie wychowawcze wypłacane będzie przez gminy. Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają też infolinie.

 

Wsparciem w ramach programu 500 plus objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie