Seul prowadzi manewry z ostrą amunicją przy granicy z Koreą Północną

Świat
Seul prowadzi manewry z ostrą amunicją przy granicy z Koreą Północną
Flickr/Naval Surface Warriors/CC BY-SA 2.0

Siły zbrojne Korei Płd. prowadzą w poniedziałek manewry na Morzu Japońskim przy granicy z Koreą Północną z wykorzystaniem ostrej amunicji - poinformował rzecznik wojskowey w Seulu. W tym samym rejonie Korea Płn. dokonuje prób rakietowych.

Rzecznik południowokoreański Moon Sang-Gyun oświadczył, że podczas manewrów wykorzystywane są pociski kierowane K-9 oraz wyrzutnie rakietowe kalibru 130 mm.

 

Manewry odbywają się w rejonie nadmorskiego miasta Goseong, przy granicy z Koreą Północną. W tych warunkach - jak podkreślają obserwatorzy - nie można wykluczyć incydentu między siłami zbrojnymi obu stron Według rzecznika celem manewrów jest "przećwiczenie scenariusza prowokacji morskiej Korei Północnej".

 

Manewry odbywają się w warunkach znacznego napięcia na Półwyspie Koreańskim spowodowanym próbą nuklearną dokonaną przez Pjongjang 6 stycznia oraz powtarzającymi się próbami rakietowymi, w tym wystrzeleniem 7 lutego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu. Próby obserwuje osobiście przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

 

Próby są odpowiedzią Pjongjangu na doroczne manewry wojsk USA i Korei Południowej, które w tym roku mają wyjątkowo dużą skalę.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie