Kongresmeni spotkali się z szefem MSZ i z prezesem PiS

Polska
Kongresmeni spotkali się z szefem MSZ i z prezesem PiS
Grupa kongresmenów wchodzi do biura PiS w Warszawie fot. PAP/Jacek Turczyk

Szef MSZ Witold Waszczykowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkali się z grupą amerykańskich kongresmenów. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji politycznej w Polsce, współpracy Polski i USA w zakresie bezpieczeństwa.

Na czele delegacji Kongresu USA stał Dana Rohrabacher z Partii Republikańskiej, przewodniczący podkomisji ds. Europy, Eurazji i zagrożeń w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Towarzyszyli mu deputowani: David Cicilline (Partia Demokratyczna), Brian Higgins (Partia Demokratyczna), James French Hill (Partia Republikańska), Juan C. Vargas (Partia Demokratyczna) oraz ambasador USA w Polsce Paul Jones.

 

W popołudniowych wystąpieniach dla mediów kongresmeni określili swoją wizytę w Polsce jako bardzo udaną.

 

- Uzyskaliśmy całościowy i głęboki ogląd sytuacji w Polsce. Pan Kaczyński przekazał nam swoje spostrzeżenia na temat dynamiki wydarzeń politycznych w Polsce. Z kolei minister spraw zagranicznych podzielił się z nami swoją perspektywą i wiedzą na temat międzynarodowych wyzwań, przed jakimi stoimy i z którymi powinniśmy mierzyć się wspólnie. Za kilka minut spotkamy się też z ministrem obrony narodowej. Zostaliśmy dobrze przyjęci i jesteśmy za to wdzięczni - powiedział Rohrabacher.

 

"Demokracja jest trudna"

 

Pytany przez dziennikarzy o główne tematy spotkań z przedstawicielami polskich władz Rohrabacher powiedział, że rozmowy dotyczyły m.in. tego, "jak trudna jest demokracja".

 

- Demokracja wymaga uczciwych negocjacji, kompromisów i wspólnej pracy nad różnymi rozwiązaniami. (...) Wydaje mi się, że to, czego doświadczacie, to właśnie ten aspekt demokracji. To bywa frustrujący proces, ale wierzymy, że nadal nie ma lepszego (niż demokracja – red.) sposobu zarządzania ludzkimi społecznościami - zaznaczył.

 

"Jesteśmy z Polską"

 

Z kolei Ciciline, odnosząc się do celów wizyty, podkreślał, że jednym z głównych jest potwierdzenie polsko-amerykańskiego sojuszu. - Chcemy jasno powiedzieć, że tak jak Polska była z nami, my jesteśmy z Polską, a także wysłuchać, jakiej pomocy Polska dziś od nas potrzebuje. Jesteśmy tu też po to, żeby przyznać, że obok światowego terroryzmu Stany Zjednoczone mają też obowiązek reagować na inne zagrożenia dla światowej stabilności - mówił.

 

Kluczowe zwiększenie obecność wojsk NATO na Wschodzie

 

Minister Waszczykowski podzielił się z członkami Izby Reprezentantów oczekiwaniami polskich władz w związku ze szczytem NATO w Warszawie.

 

- Kluczową kwestią będzie przyjęcie na szczycie ambitnych decyzji dotyczących zwiększenia obecności wojskowej Sojuszu na wschodniej flance - powiedział szef polskiej dyplomacji cytowany przez rzecznika MSZ.

 

Wcześniej w poniedziałek delegacja kongresmenów spotkała się z prezesem PiS w warszawskiej siedzibie partii.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie