Teatr akrobatyczny z pierwszym występem w dawnej parowozowni

Kultura
Teatr akrobatyczny z pierwszym występem w dawnej parowozowni
Galeria zdjęć (12)

Pierwszy spektakl teatru akrobatycznego zaprezentują w sobotę artyści w zrujnowanej, zabytkowej parowozowni w Poznaniu. W 2018 roku ma tam zacząć działać pierwszy w Polsce profesjonalny teatr akrobatyczny - jeden z nielicznych tego rodzaju obiektów w Europie.

Plan przewiduje budowę w zabytkowym obiekcie sceny z widownią dla 500 osób, oraz sali prób. Prace mają się rozpocząć w 2017 roku.

 

Scena Parowozownia to pomysł działającego w Poznaniu Teatru "Z głową w chmurach". Tworzy go kilkanaście osób, które od blisko dziesięciu lat chodzą na szczudłach, ale też uczą dzieci i młodzież podstaw akrobatyki. Grupa występowała w całej Polsce i za granicą. Od wielu miesięcy pracuje nad stworzeniem w dawnej parowozowni na poznańskim Łazarzu swojej siedziby.

 

Teatr w zabytkowym budynku

 

Jak powiedział w imieniu twórców Sceny Parowozownia Paweł Grzybowski, sobotni spektakl to pierwszy akcent obecności teatru w zabytkowym budynku.

 

- W trakcie przedstawienia aktorzy teatru zaprezentują krótką historię budynku oraz możliwości, jakie on daje teatrowi akrobatycznemu. Widzowie zobaczą między innymi pokazy szczudlarzy oraz akrobatów. Całość będzie wzbogacona przez zespół grający muzykę na żywo - powiedział.

 

Budynek tzw. lokomotywowni wachlarzowej powstał na Łazarzu na przełomie XIX i wieku. Do lat 90. ub. wieku był użytkowany przez Polskie Koleje Państwowe. Od blisko 10 lat parowozownia stała opuszczona i przeznaczona do rozbiórki. W połowie 2015 roku stara parowozownia została wpisana na listę zabytków.

 

Adaptacja obiektu kosztować ma kilkanaście milionów złotych. Pieniądze na realizację Sceny Parowozownia będą pochodzić ze środków unijnych i od prywatnych sponsorów.

 

W parowozowni będzie siedziba Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej

 

Jak powiedział współtwórca i pomysłodawca przedsięwzięcia, szef "Z głową w chmurach" Tomasz Rodak, w parowozowni znajdzie się m.in. siedziba Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej, gdzie kształcić się będą młodzi akrobaci.

 

Jak podkreślają twórcy przedsięwzięcia, podobne adaptacje dawnych parowozowni na potrzeby przedsięwzięć kulturalnych były już realizowane w Polsce i Europie. Jednak obiekt w Poznaniu będzie unikatowym teatrem akrobatycznym, znajdującym się w tego typu przestrzeni.

 

Koncepcja Sceny Parowozownia nawiązuje do tradycji przedwojennych. W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Do wybuchu II wojny światowej odbywały się tam przedstawienia cyrkowe, po wojnie w obiekcie mieściły się magazyny. Budynek spłonął w 1994 roku.

 

Teatr "Z głową w chmurach" istnieje od 2007 r. Współpracuje z uznanymi zespołami akrobatycznymi o międzynarodowej renomie. Od 2013 roku "Z głową w chmurach" jest współgospodarzem działającej w Poznaniu Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie