Rosyjska kosmiczna ciężarówka zawiozła zapasy na stację orbitalną. Na dostawę czekało sześciu ludzi

Technologie
Rosyjska kosmiczna ciężarówka zawiozła zapasy na stację orbitalną. Na dostawę czekało sześciu ludzi
Flickr.com/NASA Johnson
Rosyjska kosmiczna ciężarówka zawiozła zapasy na stację orbitalną. Na dostawę czekało sześciu ludzi.

Rosyjski bezzałogowy statek towarowy Progress MC-02 przycumował w sobotę wieczorem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie centrum lotów kosmicznych pod Moskwą. Do połączenia na orbicie doszło w sobotę o godz. 20:58 czasu moskiewskiego.

Statek typu Progress, który wystartował w czwartek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, dostarczył na orbitę ponad 2,5 tony zaopatrzenia, m.in. żywność, tlen, paliwo i sprzęt badawczy.

 

Obecnie na ISS pracuje sześć osób: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Brytyjczyk.

 

Tydzień temu zaopatrzenie dla załogi stacji przywiózło należący do prywatnej korporacji Orbital ATK statek towarowy Cygnus (na zdjęciu). Dostarczył on zaopatrzenie i aparaturę naukową - poinformowała amerykańska agencja NASA. Na 8 kwietnia zaplanowany jest lot kolejnego prywatnego statku należącego do korporacji SpaceX.

 

 

Po zakończeniu programu amerykańskich wahadłowców, które regularnie dostarczały sprzęt, zaopatrzenie i ludzi, w tym także kosmicznych turystów, na stację orbitalną NASA szuka możliwości dostarczania towarów na ISS. Podstawowym środkiem transportu dla ludzi są nadal statki załogowe Sojuz, które dostarczają Rosjanie. Towary transportowane są statkami rosyjskimi Progress, ale coraz cześciej udaje się wysłać zaopatrzenie statkami korporacji prywatnych oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

polsatnews.pl, PAP

 

 

 

 

 

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie