Podwójne zwycięstwo Polonii Londyn w siatkarskim Pucharze Anglii

Sport
Podwójne zwycięstwo Polonii Londyn w siatkarskim Pucharze Anglii
polonia.vc

Dwie założone przez polską społeczność w Londynie drużyny siatkarskie - męska IBB Polonia Londyn i żeńska Polonia SideOut Londyn - zwyciężyły w sobotę w rozgrywanym w Narodowym Centrum Siatkówki w Kettering finale rozgrywek Pucharu Anglii.

Założony w 1973 roku przez polskich członków Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej klub sięgnął po pierwszy dublet w narodowym pucharze w historii.

Drugie zwycięstwo po trzydziestoleniej przerwie

 

Drużyna mężczyzn - IBB Polonia Londyn - potrzebowała aż pięciu setów, aby rozstrzygnąć losy meczu, wygrywając z ubiegłorocznymi mistrzami Anglii Team Northumbria 3:2 (25:18, 22:25, 20:25, 25:20, 15:12). To drugie zwycięstwo w rozgrywkach w historii klubu po trzydziestoletniej przerwie (1986).

 

- Wygraliśmy dzisiaj po dobrym, atrakcyjnym dla kibiców meczu, który spokojnie może być wizytówką dynamicznego rozwoju siatkówki w Wielkiej Brytanii - powiedział Bartek Łuszcz, prezes IBB Polonii, dodając, że marzy o wprowadzeniu drużyny do rozgrywek europejskich.

 

- Potrzebujemy [do tego] większej popularności tego sportu w Wielkiej Brytanii, w tym obecności kibiców, nie tylko Polaków, na naszych meczach. Brytyjska federacja jest po naszej stronie: dla nich Polonia jest przedłużeniem niedoścignionego wzoru, jakim jest polska drużyna mistrzów świata - podkreślił.

 

Obecny sezon - w którym IBB Polonia Londyn wygrała także sezon zasadniczy ligi Super8 i przystępuje do finałowych rozgrywek jako faworyt do tytułu mistrzowskiego - jest trzecim, w którym klub ma strategicznego sponsora, firmę budowlaną IBB, co pozwala na profesjonalizację klubu. Drużynę wspiera także polska ambasada w Londynie (siatkarze noszą na koszulkach symbol polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię) oraz Polska Organizacja Turystyczna.

 

 

"Najsłodszy triumf w naszej karierze"

 

Wcześniej w sobotę drużyna kobiet, Polonia SideOut Londyn, pokonała po dramatycznym, również pięciosetowym, pojedynku uniwersytecki klub Team Northumbria 3:2 (25:20, 21:25, 25:21, 16:25, 15:13), odrabiając w decydującym secie aż sześć punktów straty.

 

- To nieprawdopodobny sukces, chyba najsłodszy triumf w naszej karierze. Trenuję tę drużynę od dziewięciu lat, ale takiego emocjonującego finału nie pamiętam - ocenił po meczu Mark Kontopoulos, trener Polonii SideOut, wskazując na wytrzymałość psychiczną swoich zawodniczek i wsparcie kibiców jako kluczowe dla trzeciego zwycięstwa w rozgrywkach w historii (po sukcesach w 2010 i 2011 roku).

 

- Przez cały sezon wygrywaliśmy mecze odrabiając straty i to sprawdziło się także dzisiaj. Po grudniowym zwycięstwie z Northumbrii uwierzyliśmy, że jesteśmy zdolni przełamać ich ponad trzyletnią dominację i rywalizować o najwyższe tytuły - powiedział.

 

Francoise Moore, manager SideOut Polonii, podkreśliła, że drużyna operuje wciaż na zasadach półprofesjonalnych. - Dziewczyny mają normalne prace - w knajpach, barach, szkołach, na uczelniach - i spotykają się trzy razy w tygodniu, aby trenować i przygotowywać się do weekendowych pojedynków. Mam nadzieję, że ten sukces pozwoli nam na dalszy rozwój - powiedziała, podkreślając, że sekcja żeńska ma w tym momencie cztery drużyny ligowe oraz drużynę młodzieżową, która ma wychować nowe pokolenie zawodniczek.

 

W oddalonym od Londynu o dwie godziny drogi Kettering siatkarzom towarzyszyło ponad 60 fanów Polonii, którzy przyjechali ze stolicy specjalnym autokarem, przywożąc ze sobą bębny i polskie smakołyki, którymi częstowali brytyjskich kibiców. "To fantastyczny przykład tego, jak sport może integrować różne społeczności" - podkreślała dyrektor brytyjskiej federacji.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie