"Państwo w Państwie" wspiera przywrócenie rewizji nadzwyczajnej

Polska
"Państwo w Państwie" wspiera przywrócenie rewizji nadzwyczajnej
Polsat News

Program "Państwo w Państwie" wspiera inicjatywę ustawodawczą, która ma na celu przywrócenie w Polsce rewizji nadzwyczajnej. Dzięki niej Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Rzecznik Praw Obywatelskich mogliby zaskarżać prawomocne wyroki wtedy, gdy są rażąco niesprawiedliwe.

Redakcja Państwa w Państwie wspiera inicjatywę ustawodawczą wprowadzenia rewizji nadzwyczajnej. Wspiera działania parlamentarzystów w tej sprawie i monitoruje efekty ich działań.


Zdarza się, że dochodzi do sytuacji, w których na skutek pomyłek sędziów, zapadają prawomocne rozstrzygnięcia, które stają się źródłem prawdziwych ludzkich dramatów: pozbawienia całego majątku życia, czy wręcz pozbawienia dachu nad głową. Jednocześnie sformalizowany system środków zaskarżenia sprawia, że nie we wszystkich przypadkach rażąco krzywdzących orzeczeń możliwa jest ich weryfikacja po uprawomocnieniu orzeczenia. Czasami jest tak, że wiadomo, że był błąd, że ktoś się pomylił, że było naruszenie zasad sprawiedliwości, ale wyrok ostateczny zapadł i nie da się już nic zrobić.


Chodzi o to by coś jeszcze dało się zrobić, by była jakaś możliwość


W tym kontekście celowe jest przywrócenie w polskim systemie prawnym instytucji REWIZJI NADZWYCZAJNEJ. Stanowiłaby ona swego rodzaju "wentyl bezpieczeństwa"” na wypadek, gdy orzeczenie jest rażąco niesłuszne, a zarazem zarzuty jakie można byłoby wysunąć wobec niego, nie mieszczą się w wąskich podstawach nadzwyczajnych środków zaskarżenia, bądź też upłynęły już terminy na skorzystanie z innych środków zaskarżenia.

 
Dzięki rewizji nadzwyczajnej Minister Sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich mógłby zaskarżyć prawomocne orzeczenie do Sądu Najwyższego, jeżeli orzeczenie rażąco narusza prawo lub interes Rzeczypospolitej Polskiej (czyli jest niesprawiedliwe).

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie