Pakistan: w ciągu 6 tygodni ofensywy armii zabito 250 terrorystów

Świat
Pakistan: w ciągu 6 tygodni ofensywy armii zabito 250 terrorystów
Rzecznik armii Pakistanu Asim Saleem Bajwa/AP

Armia pakistańska w ostatnich sześciu tygodniach odbiła z rąk terrorystów znaczną część (640 km kw.) Doliny Shawal w graniczącym z Afganistanem północnym Wazyrystanie, zabijając ponad 250 islamskich bojowników; 160 talibów zostało rannych.

Z wydanego w niedzielę komunikatu armii pakistańskiej wynika, że sukces ten odniosła ona przy bardzo nieznacznych stratach własnych - zginęło ośmiu żołnierzy.

 

Armia pakistańska przekazała, że obecnie jej operacje "weszły w ostatnią fazę" i koncentrują się na terenach leżących wzdłuż granicy z Afganistanem.

 

Komunikat przypomina, że ofensywa armii pakistańskiej w Wazyrystanie rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku, a w jej toku zginęło 3700 domniemanych talibów.

 

Przeprowadzana ze względów strategicznych ewakuacja ludności z terenów, na których toczyły się działania wojenne, objęła 103 tys. rodzin. Obecnie 36 proc. rodzin (37 tys.) powróciło już do swych domów.

 

Działania armii pakistańskiej w Wazyrystanie, których celem jest całkowite wyparcie talibów z ich "ostatnich bastionów" w Dolinie Shawal i okolicach Data Khel, weszły już w finalną fazę i zakończą się przecięciem szlaków infiltracji talibów z terytorium Afganistanu do Pakistanu - głosi cytowany komunikat.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze