"Narodowy model gry". Dorna: ma poprawić komunikację i uświadomić zawodników

Sport
"Narodowy model gry". Dorna: ma poprawić komunikację i uświadomić zawodników
Polsat News

PZPN zaprezentował projekt "Narodowy model gry". Ponad 300-stronicowy podręcznik pod tym tytułem zawiera wskazówki dotyczące taktyki oraz sposobu przekazywania wiedzy. Jest przeznaczony dla trenerów. - To również informacje skierowane bezpośrednio do zawodnika, które mają go uświadomić - powiedział w Polsat News Marcin Dorna, główny koordynator projektu "Narodowy model gry".

- Od tego momentu trenerzy będą implikować te dane, które mogą zobaczyć w książce w trening - powiedział selekcjoner piłkarskiej reprezentacji U-21. Powtórzył słowa prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, że elementarz to "sposób myślenia" i na tym zależy twórcom modelu.

 

- Tam są informacje skierowane bezpośrednio do zawodnika, które mają go uświadomić - powiedział Dorna. Poinformował, że zajmą się tym również podmioty szkolące, które w ramach pracy z PZPN będą elementarz stosować jako obowiązujący. - Mam tu na myśli ośrodki szkolenia sportowego młodzieży, 24 akademie młodych orłów funkcjonujące w Polsce. Jednak podmiotami nadrzędnie zajmującymi się szkoleniem będą kluby - dodał szkoleniowiec.

 

Pierwszy taki podręcznik w Polsce

 

Dorna przyznał, że PZPN inspirował się publikacjami innych federacji, bo "piłka nożna to rzecz odkryta na wiele sposobów".

 

- My chcieliśmy zaznaczyć to, co jest charakterystyczne dla naszego kraju. Cieszy nas, że grupa trenerów polskich wspólnie była w stanie wykreować coś takiego, co jest nasze - powiedział Dorna.

 

Nowy system taktyczny

 

"Narodowy model gry" wprowadza nowy system taktyczny w piłce nożnej. - Zaproponowaliśmy od najniższych kategorii wiekowych system gry 1-4-3-3. Aby kreować piłkarzy ofensywnych, kreatywnych, podejmujących decyzje, którzy dzisiaj są pożądani. To ma konsekwencje w modelach gry czy w przygotowaniu w piłce 4-5 osobowej, w grach 7 na 7 - powiedział Dorna.

 

- To jest cykl konsekwencji, które muszą się zdarzyć, aby finalnie zawodnicy w tym systemie mogli funkcjonować - wyjaśnił koordynator projektu.

 

Dodał również, że w podręczniku znajdują się fragmenty odnoszące się do psychiki zawodników.

 

- Mówimy o obszarach mentalności, bo dzisiaj są to zdolności, które mają często decydujący wpływ na powodzenie: w przypadku piłki seniorskiej na wynik, a młodzieżowej na postęp - stwierdził selekcjoner reprezentacji młodzieżowej. Dodał jednak, że temat dalej będzie rozwijany, gdyż nie został podjęty w sposób wyczerpujący.

 

Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie