Będą utrudnienia na autostradzie A4. Drogowcy wymienią asfalt w rejonie Opola

Biznes
Będą utrudnienia na autostradzie A4. Drogowcy wymienią asfalt w rejonie Opola
PAP/Stanisław Rozpędzik

W poniedziałek ma ruszyć remont opolskiego odcinka autostrady A4. Prace potrwają co najmniej do czerwca. Podczas kolejnych czterech etapów tego remontu ruch na A4 w obu kierunkach będzie się odbywał jedną jezdnią. GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożność.

Jak poinformował rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Michał Wandrasz, tegoroczny remont opolskiego odcinka autostrady A4 obejmie fragment jezdni w kierunku Wrocławia od węzła "Brzeg" do węzła "Opole Zachód". Będzie to w sumie ok. 28 km trasy.

 

Wymiana asfaltu na autostradzie

 

Wandrasz wyjaśnił, że remont polegał będzie na wymianie warstwy ścieralnej jezdni i podzielony zostanie na cztery etapy, które potrwają po 3-4 tygodnie. - W każdym z etapów wyłączone z ruchu będą odcinki o długości od około 6,5 km do 9,3 km. Ruch w obu kierunkach będzie się wówczas odbywał drugą jezdnią autostrady - poinformował.

 

Zaznaczył, że dla zapewnienia bezpieczeństwa oba kierunki ruchu oddzielone będą metalowymi barierami. - Na każdym odcinku prowadzonych prac, jak i na odcinkach jezdni poprzedzających zwężenia, wprowadzone zostaną też ograniczenia prędkości. Informacje o remoncie będą wyświetlane na znakach zmiennej treści już na około 10 km przed robotami - dodał Wandrasz.

 

Od poniedziałku utrudnienia

 

Rozpoczęcie prac zaplanowano na poniedziałek w godzinach przedpołudniowych w rejonie węzła Brzeg. W pierwszym etapie remontowane będzie blisko 6,5 km jezdni.

 

Rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA podał również, że roboty drogowe na A4 zaplanowane zostały do 30 czerwca. - Gdyby warunki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności nie pozwoliły zakończyć remontu przed wakacjami, prace zostaną wstrzymane i dokończone będą we wrześniu - poinformował.

 

Na lipiec i sierpień prace remontowe mają być przerwane, by nie utrudniać kierowcom wakacyjnych przejazdów i nie przyczyniać się do korków w czasie, gdy w Polsce odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży, podczas których spodziewany jest zwiększony ruch, głównie autokarowy.

 

Kolejny etap rewitalizacji

 

Tegoroczny remont A4 będzie kontynuacją rewitalizacji opolskiej autostrady, która rozpoczęła się w 2013 r. Wówczas wyremontowany został 7,5-km odcinek jezdni południowej w kierunku Katowic między węzłami Opole Zachód i Opole Południe wraz z samymi węzłami. Rok później nową nawierzchnię położono na pozostałym fragmencie jezdni południowej między węzłami Opole Zachód i Opole Południe (13 km) oraz na całej długości między tymi węzłami na jezdni północnej (20 km). W ub. r. odbył się remont kolejnego, 30-km odcinka tej trasy między węzłami Brzeg i Opole Zachód.

 

Rozpoczynający się w poniedziałek remont wykona firma Skanska. Jak podał Wandrasz po jego zakończeniu nowa nawierzchnia będzie już na połowie całego opolskiego odcinka A4. - Remontowane odcinki tej trasy są eksploatowane bez przerwy od około 15 lat - dodał Wandrasz.

 

Opolski oddział GDDKiA poinformował też, że bieżącej, całodobowej informacji o warunkach przejazdu autostradą A4 oraz zalecanych objazdach udziela Punkt Informacji Drogowej w Opolu, tel.: (77) 456 50 58 lub 19 111 (numer ogólnopolski, w przypadku niektórych sieci komórkowych, konieczne jest poprzedzenie numeru 19 111 cyfrą 0).

 

GDDKiA zaapelowała do kierowców, którzy będą jechac remontowanym odcinkiem A4, o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

 

Na zdjęciu korek na autostradzie A4 w stronę Katowic, przed punktem poboru opłat w podkrakowskich Balicach.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie