Abp Polak: chcemy po prostu, by życie było chronione

Polska
Abp Polak: chcemy po prostu, by życie było chronione
Polsat News

- Jest prawdą, że i to życie przed narodzeniem, czyli życie poczęte, i to zmierzające do swojego kresu, czyli życie osób starszych, chorych i ułomnych, mają taką samą wartość, jak nasze życie - powiedział w niedziele Prymas Polski Wojciech Polak.

Projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej autorstwa organizacji pro-life zakłada wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu aborcji, również jeśli ciąża zagraża zdrowiu kobiety. Projekt trafił już do marszałka Sejmu, ale inicjatorzy muszą zebrać pod nim jeszcze 100 tys. podpisów.

 

Prymas Polak podkreślił w niedzielę, że hierarchowie katoliccy apelują o rozsądek i próbują chronić życie ludzkie, a wcale nie zależy im na karaniu.

 

- Kościół przede wszystkim pragnie prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, natomiast nie tego, aby cokolwiek penalizować - przyznał arcybiskup.

 

Kard. Nycz: nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka

 

- Kościół zawsze będzie mówił, że w tej sprawie na ma kompromisów. Każde życie jest święte. Zarówno głęboko upośledzonego, jak i geniusza - podkreślił kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej Mszy św. przed zbliżającym się Dniem Świętości Życia.

 

W homilii kard. Nycz wskazał, że sobotnie dziękczynienie za dar życia odbywa się w przededniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego, pierwszej po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W 2000 r. jest ona obchodzona jako Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione przez św. Jana Pawła II, którego 11. rocznica śmierci przypada właśnie 2 kwietnia.

 

- Jan Paweł II wiedział wówczas, jak ważne jest głoszenie, wypraszanie i czynienie Bożego Miłosierdzia w świecie, który jest groźny dla samego siebie w obliczu braku pokoju, terroryzmu, nienawiści - mówił metropolita warszawski.

 

Metropolita o zdarzeniu w szpitalu św. Rodziny: uświadamiało co to znaczy zabić

 

- Nieraz potrzeba tak dramatycznych wydarzeń, jak ten sprzed paru tygodni w jednym z warszawskich szpitali, żebyśmy sobie naprawdę uświadomili, co to jest aborcja, co to jest zabicie, jak to jest straszne zło i straszny grzech - powiedział kard. Nycz, nawiązując do sprawy, która miała miejsce w szpitalu św. Rodziny.

 

Na początku marca doszło tam do nieudanej aborcji. Dziecko urodziło się żywe, po urodzeniu przez godzinę płakało, a lekarze nie udzielili mu należytej pomocy. Sprawę bada prokuratura.

 

Polsat News, KAI

 

po/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie