Turcja buduje ośrodki dla uchodźców odsyłanych z UE

Świat
Turcja buduje ośrodki dla uchodźców odsyłanych z UE
PAP/EPA/Kostas Tsironis

Turcja przystąpiła do budowy dwóch ośrodków rejestracji imigrantów, którzy zgodnie z wchodzącym w życie w poniedziałek porozumieniem podpisanym 20 marca przez Ankarę z Unią Europejską, będą odsyłani do tego kraju. Ma to zmniejszyć falę migracyjną w Europie.

Zgodnie z porozumieniem, do Turcji zaczną przybywać Syryjczycy i uchodźcy z innych krajów napływający do Grecji, a zatem do Unii Europejskiej.

 

Jeden ośrodek powstaje nieopodal portu w miejscowości Cesme leżącej 85 km na zachód od Izmiru, naprzeciw greckiej wyspy Chios, do której brzegów dociera wiele łodzi z imigrantami.

 

Burmistrz Cesme powiedział dziennikarzom, że nie będzie to obóz uchodźców, lecz punkt, z którego po rejestracji i przejściu badań lekarskich będą jak najszybciej rozsyłani do takich obozów.

 

Odsyłani z Lesbos

 

Drugi ośrodek powstaje nieco dalej na północ, w porcie Dikili, naprzeciw greckiej wyspy Lesbos.

 

Zgodnie z porozumieniem Bruksela-Ankara, do Turcji będą odsyłane wszystkie osoby, które po 20 marca znalazły się nielegalnie w Grecji, w tym Syryjczycy, którzy chcą uzyskać azyl.

 

W zamian za każdego Syryjczyka wydalanego z UE do Turcji, do Unii Europejskiej może przybyć inny, do łącznej liczby 72 tys.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie