Szpitale mają współdziałać z policją przy poszukiwaniu zaginionych

Polska
Szpitale mają współdziałać z policją przy poszukiwaniu zaginionych
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

Ministerstwo Zdrowia chce by, placówki lecznicze miały obowiązek współpracowania z policją w przypadku poszukiwania osoby zaginionej. Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, skierowany właśnie do konsultacji.

Współpraca ta realizowana miałaby być w dwojaki sposób. Szpitale miałyby obowiązek przekazywania policji informacji o przyjęciu określonych grup pacjentów oraz obowiązek udzielania informacji o pacjencie w zakresie niezbędnym do realizacji zadań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych.

 

Obowiązek poinformowania policji o przyjęciu pacjenta dotyczyłby pacjentów małoletnich, z których rodzicami lub opiekunami nie można nawiązać kontaktu oraz pacjentów, których tożsamości nie można ustalić albo potwierdzić na podstawie dokumentów.

 

W projekcie proponuje się wskazanie, że informacje o przyjęciu osoby do szpitala będzie podawana na określony przez policję numer telefonu, faksu lub poczty email.

 

Zwolni to, jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, pracowników szpitala z każdorazowego ustalania właściwego adresata informacji, co wymaga dużego nakładu czasu i pracy; z drugiej zaś strony zapewni, że informacja dotrze bez zbędnej zwłoki do właściwej osoby w policji.

 

Drugi sposób współpracy polegałby na udzielaniu informacji o osobie poszukiwanej (osobie, nie jej stanie zdrowia - jak zaznaczają autorzy projektu) przez podmioty wykonujące działalność leczniczą.

 

PAP

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze