Sanktuarium Jana Pawła II: pielgrzymi wejdą na wieżę przed jej oficjalnym otwarciem

Polska
Sanktuarium Jana Pawła II: pielgrzymi wejdą na wieżę przed jej oficjalnym otwarciem
sanktuariumjp2.pl
Sanktuarium Jana Pawła II: pielgrzymi wejdą na wieżę przed jej oficjalnym otwarciem.

Przez dwa dni - w sobotę i niedzielę - będzie otwarta dla pielgrzymów, którzy przyjadą do Łagiewnik na obchody święta Bożego Miłosierdzia, wieża w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie - poinformował Piotr Sionko z sanktuarium. Pielgrzymi z wieży będą mogli zobaczyć panoramę Krakowa i jego okolic, a przy dobrej pogodzie nawet szczyty Tatr. Oficjalne oddanie obiektu do użytku - w maju.

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach znajduje się niedaleko Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w sobotę i niedzielę odbędą się obchody święta Bożego Miłosierdzia.

 

Wieża ze szklanym tarasem

 

Wieża razem krzyżem zamontowanym na szczycie ma 68 metrów wysokości. Przeszklony taras widokowy został umieszczony na wysokości ok. 50 metrów. Aby dostać się na taras widokowy, pielgrzymi będą musieli pokonać ponad 270 schodów lub skorzystać z windy.

 

Dzięki temu, że całe Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" znajduje się na wzgórzu, jego wieża będzie najwyżej położonym punktem widokowym w stolicy Małopolski.

 

Budowa wieży trwała półtora roku. W jej górnej części umieszczono cztery dzwony, które zapraszają na uroczystości do sanktuarium od początku jego istnienia. Największy z nich - ważący 1,5 tony, został nazwany imieniem św. Andrzeja Boboli. Kolejne trzy to "św. Jan Apostoł", św. Józef" oraz "Tu es Petrus". Na elewacji wieży umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej.

 

Udostępniona w 2004 r. wieża przy pobliskiej bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ma nieco ponad 76 m wysokości, a taras dla zwiedzających znajduje się na wysokości 46 metrów. Można się na niego dostać dwiema windami lub schodami, pokonując 315 stopni.

 

Centrum papieża Polaka

 

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.

 

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła.

 

Wchodzące w skład kompleksu budynki zaprojektował krakowski architekt Andrzej Mikulski. Obecnie znajdują się tam: dwupoziomowa świątynia - Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II oraz budowane Muzeum Jana Pawła II. Nad całością góruje wieża.

 

Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 r.; w październiku 2010 r. w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI, a w czerwcu 2011 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium bł. Jana Pawła II.

 

Dwa lata później, 23 czerwca 2013 roku kard. Dziwisz uroczyście poświęcił górną część świątyni. Wnętrze kościoła ozdobiły mozaiki uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, który jest także autorem mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

 

Relikwie świętego Jana Pała II

 

W sanktuarium znajdują się relikwie Jana Pawła II - ampułka z krwią, papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą i krzyż oraz naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był podczas zamachu 13 maja 1981 r.

 

Wierni mogą także zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu papieża Jana Pawła II.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie