PSL chce zniesienia unijnego embarga wobec Rosji. Według tej partii szkodzi ono Polsce

Biznes
PSL chce zniesienia unijnego embarga wobec Rosji. Według tej partii szkodzi ono Polsce
PAP/Marcin Obara
PSL chce zniesienia unijnego embarga wobec Rosji. Według tej partii szkodzi ono Polsce.

Rada Naczelna PSL przyjęła w sobotę uchwałę, w której apeluje o zniesienie embarga Unii Europejskiej wobec Rosji. Według polityków PSL, na embargu najbardziej tracą polscy rolnicy. Rosyjskie embargo na wiele produktów z Unii Europejskiej to reakcja na sankcje wprowadzone przez Zachód za politykę Kremla wobec Ukrainy, m.in. przejęcie Krymu.

- Podjęliśmy bardzo ważną uchwałę, dotyczącą apelu o zniesienie embarga Unii Europejskiej wobec Rosji. Nie może być tak, że po kilku latach sprawy polityczne pomiędzy UE, a Rosją nie zostały rozstrzygnięte, nie zostały wyprostowane, a cierpią na tym polscy rolnicy i przedsiębiorcy - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Naczelnej ludowców.

 

Jak ocenił, na embargu najbardziej cierpią polscy rolnicy. - Trzeba znieść embargo, a sprawy polityczne rozwiązywać w inny sposób - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

- Ostatnie lata pokazały, że dwustronne embarga nie powodują polepszenia relacji, ani wyprostowania spraw politycznych. Trzeba dążyć do zniesienia embarga wobec Rosji na poziomie krajowym i na poziomie unijnym. To bardzo ważny kierunek, musimy dbać o interes polskich przedsiębiorców i polskiego rolnika - przekonywał prezes PSL.

 

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego, "polscy rolnicy (po wprowadzeniu embarga) płacą najwyższą cenę, a ich sytuacja dochodowa nie poprawia się, a wręcz się pogarsza". - Trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, żeby zdjąć embargo, a kwestie politycznych postulatów UE wobec Rosji egzekwować innymi działaniami - powiedział Kalinowski.

 

Wprowadzone przez Zachód w sierpniu 2014 roku sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

 

Rosja, w reakcji na sankcje UE, USA i Kanady, wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii.

 

Rosyjskie embargo odczuło większość europejskich firm, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału. Jednak zdaniem analityków, na sankcjach o wiele bardziej ucierpiała sama Rosja, a przede wszystkim jej eksporterzy.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie