Prymas zaprosił na 1050. rocznicę chrztu Polski do Gniezna

Polska
Prymas zaprosił na 1050. rocznicę chrztu Polski do Gniezna
PAP/Marek Zakrzewski
Prymas zaprosił na 1050. rocznicę chrztu Polski do Gniezna

Na uroczystości rocznicowe, związane z jubileuszem 1050. rocznicy chrztu Polski zaprosił do Gniezna i na Ostrów Lednicki prymas Polski abp Wojciech Polak. Centralne uroczystości odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu.

W zamieszczonym w na stronie internetowej prymasa Polski nagraniu abp Polak zaprosił wszystkich "do uroczystego dziękczynienia w 1050. rocznicę chrztu Polski w bazylice prymasowskiej". Jak przypomniał, w wydarzeniu tym uczestniczyć będą biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, pod przewodnictwem legata papieskiego, kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

 

- Pragniemy poprzez to dziękczynienie, odpowiedzieć Panu Bogu na dary, którymi tak hojnie nas obdarza. Odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, od grobu i relikwii św. Wojciecha roześlemy misjonarzy-świadków wiary. My sami podejmiemy zobowiązania, aby w dzisiejszym świecie, poprzez nasze słowa i nasze postawy być wiarygodnymi świadkami łaski i daru wiary, który otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego - powiedział prymas.

 

W uroczystościach w Gnieźnie udział wziąć mają przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Spodziewani są też m.in. prymas Węgier i nuncjusz apostolski w Polsce.

 

Obchody w Gnieźnie rozpoczną się posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Na znajdującym się niedaleko Gniezna Ostrowie Lednickim, wyspie wskazywanej jako jedno z prawdopodobnych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

 

Na Ostrowie Lednickim zabrzmi także dzwon "Mieszko i Dobrawa", odlany specjalnie na jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Z myślą o wiernych chcących wziąć udział w uroczystościach, zbudowany zostanie most pontonowy, którym będzie można przejść przez Jezioro Lednickie na wyspę.

 

Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów będzie msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego i z homilią prymasa Polski. Kilkadziesiąt osób duchownych i świeckich, wybierających się na misje w różne kraje świata otrzyma krzyże misyjne.

 

Ciąg dalszy centralnych uroczystości odbędzie się już w Poznaniu. W piątek 15 kwietnia zaplanowano tam obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których Andrzej Duda wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe oratorium „966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św.

 

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Ich głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych.

 

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie