Znów duże przejęcie w polskiej bankowości. Alior kupuje bank BPH

Biznes
Znów duże przejęcie w polskiej bankowości. Alior kupuje bank BPH
Alior Bank

Za 1 mld 225 mln zł Alior przejmuje tzw. podstawową działalność banku BPH, zostawia natomiast portfel kredytów hipotecznych. Władze BPH poinformowały, że bank będzie prowadził nadal w Polsce działalność hipoteczną i będzie zatrudniał około 150 osób.

W praktyce oznacza to, że Alior przejmie klientów indywidualnych i firmowych BPH, wraz z ich oszczędnościami i kredytami (oprócz hipotecznych).

 

Po przejęciu aktywa Alior Banku osiągną poziom około 60 mld złotych, co zapewni bankowi 9. miejsce w sektorze. Liczba obsługiwanych klientów zwiększy się do 3,3 mln. BPH ma bowiem obecnie 700 tys. klientów indywidualnych i firm, ponad 400 placówek oraz zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.


Pieniądze na przejęcie Alior chce uzyskać dzięki emisji nowych akcji. - Emisja akcji Alior Banku związana z przejęciem podstawowej działalności Banku BPH będzie trochę większa, niż wynikałoby to z samej transakcji – zapowiedział Wojciech Sobieraj, prezes Aliora. Wyjaśnił, że przy tej okazji bank chce "podnieść trochę kapitał, żeby zapewnić odpowiednie współczynniki kapitałowe".

 

Analitycy chwalą, akcje Aliora drożeją


Analitycy giełdowi pozytywnie oceniają transakcję zakupu podstawowej działalności BPH przez Aliora. Kurs akcji banku rośnie o ponad 5 proc.

 

- Alior kupuje dość tanio, przynajmniej biorąc pod uwagę wartość księgową, szczególnie, że kupuje czystą księgę, bez hipotek w walutach obcych. Jednak należy pamiętać, że te aktywa nie miały jak dotąd wysokiej rentowności, a BPH miał problemy z zyskownością w ostatnich kilku latach. Pozytywnym elementem są synergie wspomniane przez bank. Docelowy poziom 300 mln zł ma być osiągnięty w 2019. W oparciu o dostępne dotąd informacje wydaje się, że to rozsądny ruch ze strony Aliora - stwierdził analityk Domu Maklerskiego BOŚ  Michał Sobolewski.

 

- Myślę, że to dobry pomysł z punktu widzenia Aliora. Zakładam, że synergie po transakcji będą. Alior ma przejąć sieć sprzedaży plus klientów, bez kredytów hipotecznych. Centrala pewnie też zostanie w tamtym banku. BPH nie ma wysokich wyników, ale docelowo myślę, że może przynosić 100-150 mln zł zysku netto - ocenił natomiast Marcin Materna z Domu Maklerskiego Millennium.


Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku, zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 roku. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 roku, co dawało mu 10. pozycję pod względem wielkości.

 

polsatnews.pl, PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie