USA i Chiny zapowiadają współpracę w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego

Świat
USA i Chiny zapowiadają współpracę w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego
PAP/EPA/Dennis Brack / POOL

Stany Zjednoczone i Chiny zapowiedziały w czwartek, że będą współpracować w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego i przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Korei Północnej. Oba mocarstwa mają corocznie konsultować się w sprawach bezpieczeństwa nuklearnego i podpisać Paryskie Porozumienie Klimatyczne.

Zapowiedzi te znalazły się we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu prezydentów USA i Chin Baracka Obamy i Xi Jinpinga na marginesie waszyngtońskiego szczytu poświęconego bezpieczeństwu nuklearnemu.


USA i Chiny zadeklarowały ponadto, że będą współpracować w obliczu zagrożenia bronią nuklearną Korei Północnej, zwalczać przemyt materiałów nuklearnych i zacieśnią współpracę w zabezpieczeniu źródeł tych materiałów.


- Prezydent Xi i ja jesteśmy wspólnie zaangażowani na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Zamierzymy przedyskutować jak możemy zniechęcać do takich działań jak próby z bronią nuklearną, które nasilają napięcie i stanowią pogwałcenie zobowiązań międzynarodowych - powiedział Obama dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów.


USA "witają silne i pokojowe Chiny"


Jak informuje Associated Press Obama oświadczył, że USA "witają silne i pokojowe Chiny". Według AP Obama i Xi zadeklarowali też podejmowanie działań mających zmniejszyć różnice zdań w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci, praw człowieka i konfliktów na morzach. AP przypomina, że Chiny są skonfliktowane z sąsiadami z powodu wysuwanych roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim.


Prezydent Xi Jinping oświadczył, że oba mocarstwa muszą współpracować w interesie pokoju wobec wzrastającego zagrożenia terrorystycznego na świecie. - Będziemy poszukiwać rozwiązań poprzez dialog i konsultacje - podkreślił. Xi zapowiedział też pogłębianie kontaktów handlowych między USA i Chinami, współpracę w zwalczaniu naruszeń prawa międzynarodowego oraz w walce ze zmianami klimatu.


We wspólnym oświadczeniu znalazła się też zapowiedź podpisania przez USA i Chiny Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Prezydenci Obama i Xi Jinping zadeklarowali podjęcie "tak szybko jak to będzie możliwe" niezbędnych posunięć krajowych aby podpisanie porozumienia było możliwe. Celem porozumienia, wynegocjowanego w Paryżu w końcu ub. r., jest przeciwdziałanie globalnemu ocieplaniu się klimatu. Aby weszło w życie musi być podpisane przez co najmniej 55 krajów emitujących ponad połowę zanieczyszczeń do atmosfery.


Wcześniej Obama spotkał się z przywódcami Japonii i Korei Południowej, z którymi omawiał kwestie zacieśnienia współpracy wobec zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze