Ruszył program "Rodzina 500+". Od dziś można składać wnioski

Polska
Ruszył program "Rodzina 500+". Od dziś można składać wnioski
Polsat News

Bezpośrednio w gminie, wysyłając pocztą lub przez internet – wnioski można składać na wiele sposobów. Rodzinom, które dostarczą dokumenty, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy, czyli do 1 lipca 2016 r. włącznie, to pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r., tj. od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

 

Wnioski składane poprzez bankowość elektroniczną

 

Od 1 kwietnia wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć przez systemy bankowości elektronicznej: PKO Bank Polski, Inteligo, Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, FM Bank PBP S.A. oraz Banki Spółdzielcze z grupy BPS. Przyjmowanie wniosków w bankowości internetowej wystartowało dzisiaj o 6 rano we wszystkich bankach jednocześnie.

 

W kolejnych dniach dołączą: Getin Bank, Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank BGŻ BNP Paribas, Citi Bank Handlowy w Warszawie S.A., Deutsche Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Banki Spółdzielcze SGB, Eurobank S.A., Bank Pocztowy, Bank BPS oraz Plus Bank S.A. Pełna lista banków dostępna jest na stronie rodzina500plus.gov.pl.

 

Osoby, które chcą złożyć wnioski przez internet, ale nie korzystają z bankowości elektronicznej, mogą to zrobić poprzez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz ePUAP.

 

 

Wnioski można składać również w tradycyjnej formie: bezpośrednio w gminie lub wysyłając pocztą.

 

Bezpłatny wniosek

 

Zarówno za pobranie jak i złożenie wniosku nie ma żadnych opłat. Nie jest konieczne również potwierdzanie złożenia wniosku SMS-em. Ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej ostrzegało wielokrotnie przed oszustami, którzy zakładali m.in. fałszywe witryny mające na celu wyłudzenie pieniędzy od osób składających wnioski. Resorty rodziny i cyfryzacji przypominają, że jedyne strony z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie to: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw.  

 

PAP

luq/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze