Program 500+: już ponad 90 tys. wniosków

Polska
Program 500+: już ponad 90 tys. wniosków
PAP/Bartłomiej Zborowski

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus; do godziny 21 w całym kraju złożonych zostało 90,5 tysiąca wniosków. Premier Beata Szydło, która towarzyszyła jednej z rodzin w składaniu wniosku, podkreśliła, że dla wielu rodzin wsparcie to ma też wymiar godnościowy. Są już także pierwsze wnioski o świadczenia za pośrednictwem ZUS.

W piątek od wczesnych godzin rannych przed urzędami w całym kraju ustawiały się kolejki. Przykładowo w Łodzi tylko przed Centrum Świadczeń Socjalnych stało ponad sto osób. W Szczecinie pierwszy wniosek drogą elektroniczną - do Szczecińskiego Centrum Świadczeń - trafił zaledwie pół godziny po północy, czyli 30 min. po uruchomieniu systemu.

 

W wielu województwach trwają kampanie informacyjne. M.in. po woj. podkarpackim, śląskim, wielkopolskim jeżdżą specjalne "500 busy” - samochody z pracownikami urzędów wojewódzkich, którzy udzielają informacji na temat programu i sprawdzają, jak jest realizowany.

 

Wiele szkół i przedszkoli - m.in. stołecznych - rozesłało też rodzicom informacje o możliwości składania wniosków za pośrednictwem tych placówek. Warszawa przygotowała specjalny kreator dostępny w internecie, który ułatwi wypełnienie wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus oraz pozwoli na uniknięcie błędów przy jego wypełnianiu.

 

Wnioski przez ZUS

 

Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS złożono już pierwsze wnioski o wypłatę świadczeń 500 plus. System jednak w ciągu dnia zawieszał się w związku z dużą liczbą wejść. - W piątek od północy za pośrednictwem PUE do godz. 6.00 złożono pierwsze 200 wniosków - powiedział członek zarządu zakładu ds. operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

 

Przed godz. 10.00 wnioski złożyło 11,5 tys. osób, spośród 14 tys. osób, które w tym czasie skorzystały z systemu ZUS. W piątek pierwsze, ponad 530 wniosków złożonych w PUE zostało przesłanych do gmin. Ok. 10.00 w związku z nasiloną liczba wejść system zawiesił się, został przywrócony, ale ponownie zbyt duża liczba wejść doprowadziła do jego zablokowania. ZUS przepraszał za niedogodności. Wieczorem system zaczął działać ponownie.

 

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymająświadczenia na 3,7 mln dzieci.

 

PAP

 

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie