Policja ostrzega: oszuści mogą wykorzystać program "Rodzina 500+"

Polska
Policja ostrzega: oszuści mogą wykorzystać program "Rodzina 500+"
Pixabay.com

Pobranie i złożenie wniosku jest darmowe, jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi informacjami o programie „Rodzina 500plus” są strony: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl i oficjalne strony internetowe ministerstw oraz niektórych banków. Żadna z instytucji nie prosi o potwierdzanie sms-owo danych personalnych. Warto o tym pamiętać, zanim złoży się wniosek w sieci.

Zdaniem policji wraz z rozpoczynającym się dziś programem "Rodzina 500+" pojawić się mogą żerujący na nieświadomych wnioskodawcach, którzy poprzez fałszywe strony internetowe wyłudzają dane personalne oraz pieniądze.

 

Funkcjonariusze przypominają, że żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia, nie żąda od petentów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms-ową danych personalnych. Oszuści zazwyczaj proszą o podanie takich danych jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania oraz innych informacji.

 

Bezpieczne logowanie

 

Wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć przez systemy bankowości elektronicznej: PKO Bank Polski, Inteligo, Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, FM Bank PBP S.A. oraz Banki Spółdzielcze z grupy BPS. Przyjmowanie wniosków w bankowości internetowej wystartowało dzisiaj o 6 rano we wszystkich bankach jednocześnie.

 

Każdy, kto zdecyduje wypełnić wniosek w sieci, lepiej by robił to w domu. Kafejki internetowe nie są w tym przypadku bezpiecznym miejscem, gdyż korzystając z nich nie możemy mieć pewności czy oprogramowanie zainstalowane na danym komputerze jest legalne i aktualne oraz nie wiemy, kto wcześniej i w jakim celu korzystał z danego komputera.

 

Oficjalna strona programu: rodzina500plus.gov.pl

 

Darmowa rejestracja

 

Poza tym, jak przypomina policja, pirackie, nielegalne oprogramowanie może zawierać program szpiegujący, który przekaże nasze poufne dane nieupoważnionym osobom.

 

Warto też regularnie aktualizować system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie i inne programy, których używamy podczas łączenia się z Internetem, gdyż luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera.

 

Logując się do poczty lub na portale internetowe wpisujmy login i hasło ręcznie, zmieniajmy hasło raz na jakiś czas oraz postarajmy się nie posiadać jednego hasła do kilku kont internetowych, nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (tzw. spamie) oraz przez komunikatory - mogą prowadzić one do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty, nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji.

 

Ponadto policja w specjalnym komunikacie ostrzega osoby, które zdecydują się złożyć wniosek o przyznanie świadczenia drogą elektroniczną, że za pobranie i złożenie wniosku nie ponosimy żadnych opłat.

 

Ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej wcześniej wielokrotnie ostrzegało przed oszustami, którzy zakładali m.in. fałszywe witryny mające na celu wyłudzenie pieniędzy od osób składających wnioski.

 

Policjanci proszą każdego, kto spotka się z takim przestępczym procederem o kontakt telefoniczny pod numerem 997 lub 112 albo osobisty.

 

 

 

jak/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie