Podrobili rządową stronę "500+". Zatrzymano podejrzewanych o oszustwo

Polska
Podrobili rządową stronę "500+". Zatrzymano podejrzewanych o oszustwo
Pixabay/Wokandapix

Wielkopolscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzewane o oszustwa w ramach programu "Rodzina 500+". - Stworzono dwie strony internetowe łudząco podobne do strony rządowej - powiedziała polsatnews.pl nadkom. Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zamieszono na nich nakładki z przekierowaniem do wysoko płatnej bramki sms.

Informacja o próbie oszustwa wpłynęła do Komendy Stołecznej Policji w czwartek wieczorem. Na stronach oszustów znajdowały się nakładki z płatną bramką sms. Podanie numeru telefonu miało być warunkiem koniecznym do potwierdzenia wysłania wniosku. – Strona pobierała opłaty w wysokości około 30 zł – poinformowała nadkom. Liszczyńska.

 

Policja przez całą noc prowadziła działania mające ustalić nazwiska oraz adres zamieszkania sprawców. Wszelkie tropy prowadziły do mieszkania w Poznaniu. Sprawa została przekazana wielkopolskiej policji. – Policjanci w piątek rano zatrzymali dwóch 23-latków. Mężczyźni będą teraz przesłuchiwani – dodaje oficer prasowy.

 

Sprzęt komputerowy został zabezpieczony, a fałszywe strony zlikwidowane. Trwają ustalenia ile osób zostało poszkodowanych w sprawie.

 

Za oszustwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Uwaga na oszustów

 

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia. Składanie wniosków przez internet jest darmowe i odbywa się za pośrednictwem stron: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl, oficjalnych stron internetowych ministerstw oraz niektórych banków. Żadna instytucja nie prosi o potwierdzenie smsem danych personalnych ani zatwierdzania w ten sposób złożenia wniosku.

 

polsatnews.pl

mr/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!