OFE czy ZUS? Przez najbliższe 4 miesiące znów można wybierać

Biznes
OFE czy ZUS? Przez najbliższe 4 miesiące znów można wybierać
Polsat News

Od 1 kwietnia do 31 lipca otwarte jest tzw. okienko transferowe. Każdy płacący składki emerytalne może w tym czasie ponownie wybrać - czy chce ich część przekazywać do Otwartego Funduszu Emerytalnego czy przechowywać wszystko na subkoncie ZUS.

Po raz pierwszy można było dokonać wyboru przed 2 laty, kolejne okienko otworzy za cztery lata, czyli w 2020 roku.


W przypadku, gdy ubezpieczony nie chce zmienić swojej decyzji, co do podziału części składki emerytalnej, nie musi nic robić. Wyboru nie mogą dokonać osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało 10 lub mniej lat. Zgodnie z obowiązującą ustawą, ich składki w całości będą przekazywane do ZUS.


Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. płacy i jest podzielona na dwie części. Pierwsza to obowiązkowo trafiające do ZUS trafia 12,22 proc. wynagrodzenia. Drugą część składki - 7,3 proc.  też można pozostawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i zapisać na indywidualnym koncie emerytalnym. Można też wybrać OFE i wtedy z tej drugiej części składki na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc. a do Funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

 

 skladka podzial

 

Jak to zrobić?


Jeśli ktoś odkłada tylko w ZUS, a chciałby także w OFE powinien złożyć oświadczenie w Zakładzie. Dokumenty można dostarczyć osobiście, listownie, albo też elektronicznie - za pomocą swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Trzeba jednak zmieścić się w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca.
 
Mogą to także zrobić osoby, które podjęły pierwszą pracę, w ciągu 4 pierwszych miesięcy zatrudnienia nie podjęły decyzji i w całości ich składka trafiła do ZUS, a teraz maja ochotę odkładać także w OFE. Od 2014 roku osoby podejmujące pierwszą pracę nie są informowane przez ZUS o możliwości przystąpienia do OFE, mogło się tak zdarzyć, że przegapiły tą możliwość.

 

OFE będą też mogły reklamować swoje usługi i informować o osiągniętych wynikach inwestycyjnych.

 

polsatnews.pl, infografika: emerytura.gov.pl
 

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie